Atrakcje turystyczne w polskich górach

Turystyka

Piękne widoki, malownicza zabudowa, bogate tradycje ludowe, smaczne potrawy, warunki do uprawiania sportów zimowych to tylko część atrakcji, jakich turysta może spodziewać się w polskich górach. W tym artykule przedstawimy trzy kurorty, które koniecznie trzeba odwiedzić.

Tatry, Zakopane

Najwyżej położone miasto w Polsce śmiało można uznać za turystyczną wizytówkę polskich gór, Zakopane nazywane jest nawet „Zimową stolicą Polski”.

Przez środek kurortu przebiega promenada Krupówki, na której znajdują się restauracje, sklepy i instytucje, najstarszy zakopiański hotel Pod Gewontem czy drewniana willa nazywaną Wenecją. Z magicznych Krupówek tylko krok od dolnej stacji kolejki na Gubałówkę. Podczas jazdy na szczyt podziwiamy stopniowo odsłaniającą się panoramę Tatr. Na Gubałówce można zjeść ciepły posiłek, jak i wypożyczyć narty czy leżaki.


Warto udać się również na wycieczkę na Kasprowy Wierch. Wyprawę na ten malowniczy szczyt na pograniczu Tatr Zachodnich i Wysokich najlepiej połączyć z wycieczką na Halę Gąsienicową. Inną atrakcją, którą trzeba koniecznie zaliczyć jest wyprawa nad malownicze Morskie Oko.

Pieniny, Szczawnica

Położona w pięknej dolinie potoku Grajcarek Szczawnica jest znana przede wszystkim z leczniczych źródeł wody mineralnej i łagodnego klimatu. Rozwój jako kurort uzdrowiskowy zawdzięcza rodzinie Szalayów, dzięki której odwiercono nowe źródła mineralne, założono park czy wybudowano wille i pensjonaty. Najbardziej znane źródła to Wanda, Szymon, Józefina, Stefan, Jan, Magdalena. Niezapomniane przeżycia zapewnia natomiast spływ Dunajcem, który od dziesiątków lat stanowi atrakcję na skalę europejską.

Sudety, Karpacz

Świątynia Wang jest perłą Karkonoszy, choć wybudowano ją w małej norweskiej miejscowości Vang. Do Karpacza przywiózł ją król pruski Fryderyk Wilhelm pod koniec XIX wieku. Do konstrukcji drewnianego kościółka nie użyto żadnego gwoździa, co dodatkowo podkreśla jego urok. W znajdującym się obok świątyni Domu Parafialnym można wynająć noclegi, natomiast z cmentarza rozlega się malowniczy widok na Kotlinę Jeleniogórską.

Bardzo ciekawym miejscem do zwiedzania w Karpaczu jest Muzeum Zabawek, zarówno dla małych jak i tych „dużych” dzieci. Można w nim podziwiać zabawki z okresu 300 lat, w tym XVIII wieczne figurki szopowe czy lalki z XIX wieku. W bogatym zbiorze, który jest zasługą znanego mima i założyciela Teatru Pantomimy Wrocławskiej Henryka Gołębiewskiego są zabawki z Japonii, Meksyku, Australii czy Rosji.

Ciekawe miejsca w Karpaczu to też Apteka pod Złotą Wagą, skocznia narciarska Orlinek czy zapora na Łomnicy. Piękny punkt widokowy znajduje się na górze Karpatka.

Źródło:
wysokie-tatry.pl
verdemontana.pl
kingapieninska.pl
pl.wikipedia.org
info-mix.flog.pl

Written by Karol