Biuro rachunkowe i jego usługi. Czy jest pomocne?

Biznes Finanse

Biura rachunkowe działają w każdym większym mieście, a z ich usług korzysta coraz więcej firm. Warto więc przybliżyć ich działalność oraz wskazać zalety, jakie przynosi korzystanie z ich usług.

Biuro rachunkowe to podmiot gospodarczy, który świadczy usługi na rzecz innych podmiotów, czyli firm,  organizacji, instytucji czy osób fizycznych. W skład takiego biura wchodzi od kilku do kilkunastu osób, których zadaniem jest opieka finansowa nad klientem, czyli wykonywanie obowiązków wynikających z prawa podatkowego, prawa pracy czy przepisów o ubezpieczeniu społecznym. Zakres usług jest zazwyczaj bardzo szeroki – od typowego prowadzenia księgowości, dokumentacji płacowej i kadrowej, po tworzenie rozliczeń, analiz, czy pomoc w zakładaniu firmy lub pozyskiwaniu dotacji. Pracodawca, który chce korzystać z usług danego biura rachunkowego podpisuje umowę, po czym przydzielony zostaje mu „opiekun”.

Biuro rachunkowe jest świetną propozycją dla początkującego pracodawcy i dla osób, które dopiero planują założenie własnego biznesu. Nie jest to prosta sprawa, dlatego pomoc i doświadczenie profesjonalnego doradcy pozwala uniknąć wielu błędów. Jakie zalety ma korzystanie z usług biura rachunkowego?

niższe koszty: zlecenie prowadzenia księgowości firmie zewnętrznej jest tańszą opcją niż zatrudnienie księgowego czy specjalisty ds. kadr  na pełen etat. Rozliczenie dokonywane jest zazwyczaj na podstawie ilości zaksięgowanych dokumentów, więc wydatki są proporcjonalne do osiąganych zysków/strat. Księgowy na etacie to zawsze koszt stały.

doświadczenie: biura rachunkowe zatrudniają wykwalifikowanych pracowników, którzy posiadają niezbędne kompetencje i certyfikaty Ministra Finansów uprawniające do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

wywiązywanie się z obowiązków: w firmie, gdzie pracuje tylko jeden księgowy, sprawy mogą się skomplikować w przypadku jego nieobecności. Biuro rachunkowe, które dysponuje szeroką i wykwalifikowaną kadrą przygotuje dokumenty na czas.

gwarancja: osoby, które korzystają z usług biura rachunkowego z pewnością sobie cenią fakt, że biuro odpowiada z tytułu błędów w przygotowanych przez siebie dokumentach.

Źródło:

Usługi księgowe w Warszawie – taxparent.pl

Written by Karol