Błękit jeziora dokoła!

Turystyka

Warmia i Mazuty to region, który doceniany jest nie tylko za ilość zbiorników wodnych, ale przede wszystkim za ich czystość. Jeziora położone w tym regionie, choć nie mogą się pochwalić krystaliczną barwą, w większości zaliczane są do I klasy czystości pod względem ekologicznym.

Co to znaczy? Dobra jakość wód oraz pozytywna ocena ich stanu chemicznego daje nam ocenę tzw. jednolitej części wód (JCW). Na Warmii i Mazurach możemy polecić kilka jezior, które warto odwiedzić – część z nich jest już znana wszystkim podróżnikom, jednak my wiemy także o takich, które leżą z dala od popularnych szlaków turystycznych.

Pierwszym zbiornikiem, o którym warto wspomnieć jest Jezioro Jegocin. Znajduje się ono w Mazurskim Parku Krajobrazowym na terenie Puszczy Piskiej. Jego dużym walorem jest otoczenie lasów, które wpływają pozytywnie nie tylko na wygląd jeziora, ale także na świeże powietrze – to dla niego wiele osób decyduje się odpoczywać właśnie w tym regionie. Dodatkowo miejsce te objęte jest strefą ciszy.

Kolejnym jeziorem uwielbianym przez turystów jest Jezioro Leleskie o przybliżonej powierzchni 450 ha. Co ciekawe, w środku jeziora znajduje się półwysep tworzący cieśninę o szerokości 0,5 km. Naprzeciwko widać długą, zalesioną wyspę i kilka mniejszych – łącznie jezioro Leleskie może pochwalić się ośmioma wyspami. Jego dużym atutem jest także możliwość przepłynięcia kajakiem bądź łodzią do kolejnego zbiornika wodnego, jakim jest Jezioro Kalwa.

Jeśli chodzi o mniejsze jeziora, znajdujące się na terenie Warmii i Mazur, to warto wspomnieć o Jeziorze Kociołek – wyróżnia je piaszczyste dno nie porośnięte osadem. Jezioro Orłowo Małe jest jednocześnie rezerwatem przyrody, natomiast Jezioro Tyrkło to idealny przykład jeziora rynnowego. Co roku, w okresie letnim na Jezioro Łuknajno przylatuje duża liczba łabędzi – maksymalnie do 2 tysięcy! Powstał więc w tym miejscu rezerwat ornitologiczny, chroniący największa ostoję łabędzia niemego w Polsce.

Kolejnym jeziorem, o którym musimy napisać obowiązkowo jest Jezioro Isąg znajdujące się na terenie gminy Łukta. Brak aglomeracji wokół niego oraz ustanowiona strefa ciszy sprzyja relaksacyjnemu odpoczynkowi. Dodatkowo jezioro kryje w sobie także inne niespodzianki, którymi są trzy wyspy. Jedną z nich zalicza się do stromych i wysokich wysp – właśnie ona jest najbardziej zadrzewiona. Kolejna z nich, najmniejsza, znajduje się u wschodnich brzegów, w pobliżu ujścia Pasłęki. Natomiast trzecia, dość płaska leży na północnym krańcu zbiornika.

Wymienione przez nas jeziora są dobrym przykładem obrazującym uroki naszych terenów, dla których warto tu przyjeżdżać co roku. Niemniej jednak, musimy pamiętać, iż to właśnie tutaj powinniśmy ze szczególną uwagą dbać o środowisko wodne i mimo, iż zależy nam na jego popularyzacji, liczymy także, że turyści będą potrafili w umiejętny sposób odpoczywać w tym regionie, nie zanieczyszczając naszych pereł wodnych.

Autor artykułu
Hotel Masuria zachęca wszystkich do odpoczynku na Mazurach, bo to prawdziwy Cud Natury.
Written by Karol