Czym są powłoki ceramiczne i przed czym chronią

Motoryzacja

Oczywistym jest, że chcemy aby nasze auta wyglądały tak dobrze jak w dniu, w którym je odbieraliśmy z salonu. Myjemy je więc ostrożnie nakładając nową warstwę wosku co parę miesięcy. Jednak pomimo naszych wysiłków hologramy, odpryski i plamy zaczynają się mnożyć na karoserii pojazdu. Dzień po umyciu auta osady mineralne i brud zaczyna na nowo przywierać do lakieru.

 

 

Cała prawda o powłokach ceramicznych. Czym są, co dają, a czego nie ?

A co gdyby był produkt, który mógłby to zmienić. Produkt, który dałby ochronę przed czynnikami środowiskowymi i zapewnił łatwiejsze mycie bez konieczności ponownego woskowania.

Mam dla Was w takim razie dobrą wiadomość. Jest taki produkt, jest to powłoka ceramiczna i daje znakomity efekt na aucie.

Zanim jednak podejmiesz decyzję o zakupie ważne jest aby dobrze wszystko zrozumieć nt. ich natury. Jeśli czytałeś w Internecie cokolwiek na temat powłok ceramicznych prawdopodobnie spotkałeś się ze sprzecznymi faktami. Ze strony producentów i detailerów usłyszeć można niesamowite obietnice. Natomiast ze strony osób komentujących dużo krytyki.

Poświęćmy więc chwilę żeby rozwiać wszystkie mity i odpowiedzieć na pytanie. Jaka jest prawda na temat powłok ceramicznych dla branży motoryzacyjnej?

Co to jest powłoka ceramiczna?

Prawdziwa powłoka ceramiczna to specjalna formuła nano-cząstek krzemu i tytanu, którą nakłada się ręcznie na karoserię pojazdu. Powłoka ta łączy się chemicznie z lakierem na zasadzie adhezji z fabrycznym lakierem tworząc warstwę ochronną.

Dodać też trzeba że powłoka ceramiczna nie jest alternatywą dla bezbarwnych folii ochronnych tzw. folii PPF, które zapewniają pełną formę ochrony. Są one raczej rozwiązaniem, które pozycjonuje się półkę wyżej nad najlepszymi z wosków. Powłoka ceramiczna wiąże się trwale lub sposób pół-trwały z lakierem pojazdu, co znaczy, że nie zmyje się ani samoistnie nie rozpuści i nie wymaga ponownej aplikacji co parę miesięcy.

Co daje powłoka ceramiczna?

W skrócie, powłoka ceramiczna daje dodatkową ochronę karoserii pojazdu i pomaga zachować efekt nowości przy relatywnie minimalnej pielęgnacji. Efekt taki osiąga czyniąc lakier bardziej odpornym na przywieranie brudu i łatwiejszym do mycia.  Oto korzyści z jej aplikacji.

Ochrona przed promieniowaniem UV oraz utlenianiem

Lakier pojazdu wystawiony na działanie promieni słonecznym ulega utlenianiu w wyniku czego stopniowo matowieje i płowieje. Warstwa powłoki ceramicznej chroni lakier przed działaniem promieni ultrafioletowych zapobiegając jego blaknięciu

Ochrona przed plamami od agresywnej chemii wytrawiającej powierzchnię

Kolejnym zagrożeniem dla pojazdu są tzw. plamy chemiczne powstające w wyniku kontaktu z kwaśnym deszczem. Powłoka ceramiczna tworzy na lakierze powierzchnię odporną na działanie naturalnie występujących w przyrodzie związków chemicznych, których późniejsze usunięcie będzie kwestią minut.

Łatwość czyszczenia/ bieżącej pielęgnacji pojazdu

Jedną z najbardziej istotnych właściwości powłok ceramicznych jest hydrofobowość, co jest bardziej wymyślnym sposobem na powiedzenie, że po prostu odpycha wodę. Kiedy na pojeździe jest hydrofobowa powłoka ceramiczna woda będzie spływać z dużą łatwością. Oznacza to, że jakikolwiek brud czy błoto będzie trudniej się osadzać na lakierze, a mycie pojazdu będzie wymagało zdecydowanie mniej wysiłku i przede wszystkim mniej czasu.

Uwydatniony wysoki połysk

Jeśli chcesz aby lakier twojego auta rzucał na kolana szklistością i błyszczał z daleka wybierzesz powłokę ceramiczną dla swojego auta. Dobra powłoka poza ochroną wzmacnia połysk i dodaje głębi kolorowi pojazdu.

Jak powiedzieliśmy na początku powłoka ceramiczna stanowi wartość dodaną do pojazdu. Jej wykonanie najlepiej zlecić renomowanym studiom detailingowym w waszym mieście. Wystarczy że wejdziecie na stronę producenta powłoki i wybierzecie lokalnego certyfikowanego aplikatora.

Pamiętajcie jednak, żeby nie zapominać o ograniczeniach jakie wiążą się z właściwościami powłok.

Written by Alicja