Dieta dla kulturysty

Sport

Każdy profesjonalny kulturysta wie, że aby osiągnąć zadowalającą sylwetkę potrzeba regularnych treningów i wielu wyrzeczeń. Najtrudniejszym etapem może okazać się jednak dobór odpowiedniej diety. Do niedawna sportowcy skupiali się jedynie na ćwiczeniach i gotowej suplementacji. Obecnie wszyscy wiedzą, że zbilansowana dieta to jeden z podstawowych kluczy do sukcesu. Bez niej nie można bowiem mówić o prawdziwych i zdrowych mięśniach.

Dieta kulturysty powinna być bogata w białko, gdyż to właśnie ono jest głównym budulcem tkanki mięśniowej i bez niego mięśnie praktycznie nie rosną. Zawarte w nim aminokwasy zawierają w sobie cztery główne pierwiastki niezbędne do życia, a mianowicie tlen, azot, wodór oraz węgiel. Dlatego też każda dieta powinna być oparta na produktach zawierających białko i i to od niego powinniśmy zacząć układać nasz jadłospis. Aby nabrać satysfakcjonującej masy mięśniowej powinniśmy przyjmować około 2g białka na każdy kilogram masy ciała. Znaleźć je możemy w m. in. jajkach, chudym mięsie, rybach oraz nabiale. Można również wesprzeć się różnego rodzaju suplementami.

W diecie każdego kulturysty ważne są także węglowodany, które odpowiadają za wytwarzanie energii koniecznej podczas wyczerpujących ćwiczeń. Spożywanie węglowodanów poleca się szczególnie przed ważnymi dla kulturysty zawodami. Dzięki nim osiągniemy muskularna rzeźbę i bardziej wyeksponujemy mięśnie. Związki te możemy odnaleźć w płatkach owsianych, kaszach jęczmiennych oraz razowym makaronie. Odpowiedniej energii dodają również tłuszcze, które chronią nasze ciało m. in. przed groźnymi urazami mechanicznymi i mają istotny wpływ na cały proces regeneracji. Należy jednak uważać, by nie mieszać ich bezpośrednio z węglowodanami, ze względu  na podobną funkcję, jaką pełnią one w naszym organizmie. Produktami bogatymi w tłuszcze są m. in. produkty mleczne, żółte sery oraz oleje roślinne.

Odpowiednim uzupełnieniem składników odżywczych pobieranych ze zjadanych przez nas posiłków są oczywiście gotowe suplementy, które zaopatrują nasz organizm w składniki, których nie jesteśmy w stanie dostarczyć w pożywieniu. Wielu profesjonalistów jest jednak zdania, ze odpowiednio zbilansowana dieta dostarcza naszemu organizmowi wszelkich potrzebnych składników i stosowanie suplementacji nie jest już potrzebne.

 

Najlepsze suplementy Olimp na twoje-odzywki.pl

Written by Alicja