Drzewka owocowe zimą – jak o nie zadbać?

Ogrodnictwo

Szczególna troską powinniśmy objąć te z drzewek owocowych, które w naszym ogrodzie zostały niedawno posadzone – np. na jesień i w związku z tym mające niewiele czasu by dobrze się ukorzenić.

Najbardziej uniwersalnymi i zarazem podstawowymi czynnościami jakie możemy wykonać w tym przypadku jest zadbanie o osłonki przeciw gryzoniom, usypanie ziemi wokół dolnej części pnia, bielenie wapnem oraz (w przypadku delikatniejszych gatunków; morela, czereśnia, brzoskwinia) okrycie pnia drzewka. Poniżej kilka bardziej szczegółowych porad dla dbających o ochronę owocodajnych drzewek we własnym ogrodzie.

Pień drzewka

U podstawy usypujemy niewielki kopiec wysokości ok. 30 cm, który chroni słabo jeszcze ukorzenione drzewko przed zmarznięciem (można użyć kompostu) oraz stanowi barierę izolującą niepożądane czynniki atmosferyczne od miejsca szczepienia drzewka.

Gryzonie także lubią zimową porą psuć nam szyki, więc w celu ochrony przed nimi na pnie drzew powinno się założyć osłony z plastiku, PCV itp. Jak się okazuje nie bez znaczenia ma także kolor takiego elementu ochronnego – zaleca się szary, zielony, biały oraz niebieski mający przede wszystkim trzymać z dala od drzewka zające. Wysokość tego zabezpieczenia winna oscylować w granicach 60- 100 cm, relatywnie do wysokości pnia rośliny. Koszt tego zabiegu nie jest wygórowany gdyż w zależności od sklepu waha się w granicach kilku złotych za sztukę.

Na naszym rynku możemy uświadczyć także różnego rodzaju środki, które swoim zapachem skutecznie odstraszają szkodniki. Inną metodą może być umieszczenie na gałęziach pachnących mydeł toaletowych w odległości od siebie nie większej niż 3 m (działa odstraszająco na sarny i jelenie).

Jak zima to i mróz

Kolejnym newralgicznie ważnym punktem w rutynowych czynnościach ochronnych jeśli chodzi o owocowe drzewka jest zadbanie o zabezpieczenie ich również przed skutkami możliwych mrozów, które są w stanie wywołać nawet pęknięcia kory. Najlepsze w tym przypadku będą słomiane maty, a także biała agrowłóknina.

Najprostszym jednak sposobem na działanie zbyt niskich temperatur na kondycje naszych drzewek owocowych jest malowanie ich pnia wapnem – można go również praktykować w przypadku starszych roślin owocowych. Zabieg ten chroni przed pękaniem na skutek różnicy temperatury pomiędzy zimowym dniem a nocą. Bielenie będzie skuteczne jeśli wykonamy je już na początku grudnia, sukcesywnie uzupełniając do końca zimy braki powstałe z winny zmywania warstwy wapna przez wodę.

Okazuje się, iż w przypadku drzewek najbardziej delikatnych jak brzoskwinie czy odmiany owocowe niskopienne, dobrym pomysłem jest zabezpieczenie także korony drzewka za pomocą białej agrowłókniny. Pamiętać jednak trzeba, żeby nie owijać gałęzi zbyt ciasno – przez wzgląd na cyrkulację powietrza.

Kiedy zabezpieczać?

Pośpiech nie jest wskazany w przypadku zabezpieczania drzewek przed zimowymi mrozami. Zbyt wczesne działania w tym kierunku spowolnią proces wejścia rośliny w stan hibernacji oraz zaburzą jej właściwości samohartowania. Może się także zdarzyć, że osłona ulegnie zbyt dużemu działaniu wilgoci, a od tego już prosta droga do rozwoju chorób grzybowych. Najbardziej korzystna pora na decyzję o ochronie drzewek owocowych powinien być więc czas nastania pierwszych długotrwałych przymrozków – ok. końca drugiej połowy listopada a nawet dopiero w grudniu.

 

Tekst powstał we współpracy z serwisem ogród.net

Written by Karol