Drzwi wewnętrzne – na co zwrócić uwagę i jakie wybrać do swojego domu

Dom i Wnętrze

Drzwi wewnętrzne to element pełniący w naszych domach wiele funkcji. Oddzielają przestrzeń, dają poczucie bezpieczeństwa oraz za sprawą swojego wyglądu są dopełnieniem wystroju wnętrz. Spośród dostępnych na rynku przeróżnych modeli oraz wzorów drzwi, niełatwo jest zdecydować się na te odpowiednie. Podpowiadamy czym kierować się podczas podejmowania decyzji.

Rodzaje drzwi

Na rynku dostępnych jest wiele modeli drzwi wewnętrznych. W zależności od możliwości, jakie stwarza Twoje mieszkanie oraz od Twoich upodobań, możesz wybierać spośród następujących wersji:

  • Drzwi skrzydłowe – to najbardziej klasyczne rozwiązanie. Składają się z ościeżnicy oraz ze skrzydła, które w zależności od montażu otwiera się do wewnątrz lub na zewnątrz pomieszczenia.
  • Drzwi przesuwane – sprawdzają się szczególnie we wnętrzach urządzonych w nowoczesnym stylu. Zawieszone od góry lub na dwóch szynach, skrzydło drzwi przesuwa się po wolnej ścianie tworząc przejście.
  • Drzwi harmonijkowe – to idealna opcja dla małych przestrzeni. Skonstruowane na wzór harmonijki nie wymagają miejsca podczas otwierania.
  • Drzwi wahadłowe – w przypadku tego rodzaju, nie ma znaczenia, w którą stronę zostaną zamontowane – otwierają się zarówno na zewnątrz jak i do wewnątrz.

 

drzwi-wewnetrzne-–-na-co-zwrocic-uwage-i-jakie-wybrac-do-swojego-domu-2.jpg

 

Odpowiednie drzwi, a wnętrze

Aby z powodzeniem pełniły swoją funkcję, drzwi wewnętrzne muszą być przede wszystkim odpowiednio dopasowane do wnętrza, w którym mają zostać zamontowane. Jeśli zdecydujesz się na model skrzydłowy, konieczne jest, aby upewnić się, że w pokoju jest odpowiednia ilość miejsca, by móc je w pełni otworzyć nie zawadzając o meble czy inne elementy wyposażenia. W małych pomieszczeniach sprawdzą się na przykład składane drzwi harmonijkowe, które niemal w ogóle nie zajmują przestrzeni. Natomiast w miejscach typu kuchnia, do których wchodzi się często, a wychodzi z zajętymi rękami i bez możliwości złapania klamki, nieoceniony okaże się rodzaj wahadłowy. Takie drzwi otwiera się zaledwie pchnięciem ich do przodu, nie ważne w którym kierunku, a zamykają się samoistnie.

drzwi-wewnetrzne-–-na-co-zwrocic-uwage-i-jakie-wybrac-do-swojego-domu-3.jpg

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiednich drzwi

Podejmując decyzję odnośnie wyboru drzwi wewnętrznych, należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • Wielkość otworu drzwiowego – jego wysokość oraz szerokość. Standardowy rozmiar drzwi dostępnych na rynku to 60 – 100 cm. Trzeba jednak pamiętać także o ościeżnicach, których rozmiar również należy wziąć pod uwagę.
  • Grubość ścian – ma ona znaczenie podczas dobierania odpowiedniej ościeżnicy. Najpopularniejsza szerokość to 9,5 cm, lecz jeśli w Twoim domu znajdują się grubsze ściany możesz rozważyć zamówienie drzwi na wymiar.
  • Sposób otwierania drzwi – skrzydłowe, przesuwne lub wahadłowe – wszystko zależy od częstotliwości ich używania oraz ilości miejsca w pomieszczeniu
  • Materiał wykonania – ma wpływ na wagę i dostępność wzorów. Zwróć uwagę na to, czy wybrane przez Ciebie drzwi nie zawierają szkodliwych dla zdrowia składników, na przykład w substancji, którą są klejone.
  • Wygląd – dla niektórych jest to najistotniejsza kwestia. Drzwi muszą pasować do wystroju, a jednocześnie być na tyle uniwersalne, by pasowały do niego nawet po przemeblowaniu. Na rynku dostępna jest cała gama kolorów i wzorów, spośród których możesz wybrać także drzwi szklane lub częściowo przeszklone.

Written by Alicja