Jak dobrać aluminiowe felgi

Motoryzacja

Chcąc polepszyć wygląd swoich czterech kółek, wielu kierowców decyduje się na zakup felg wykonanych z lekkich stopów. Często też myślą o tym, żeby przy okazji zamontować opony o niskim lub bardzo niskim profilu. Jednak ta zdawałoby się, że prosta operacja, może sprawić wiele kłopotu i narazić na niemałe straty finansowe. Trzeba pamiętać, że kupując alufelgi, po zamontowaniu ich, nie ma możliwości zwrotu – oczywiście dotyczy to nowych obręczy.

Uwaga na podróbki

Jak wiele markowych produktów, również felgi aluminiowe często bywają podrabiane. O ile jakość wykonania stosunkowo łatwo sprawdzić w warsztacie czy sklepie stacjonarnym, to podczas coraz popularniejszych zakupów online będzie to nieco trudniejsze. Pierwszym kryterium powinna być cena – porządny wyrób nie może być zbyt tani, nawet jeżeli weźmie się pod uwagę niższą marżę sklepu internetowego. Podróbki nie dość, że często prezentują się znacznie mniej korzystnie niż na zdjęciach, to ponadto są mniej odporne na uderzenia czy korozję – aluminium też koroduje! Co jeszcze należy wziąć pod uwagę? Renomę sklepu, gdzie w razie wątpliwości można liczyć na fachową pomoc oraz rzetelny opis produktu.

Konfigurator

Markowe obręcze aluminiowe poza certyfikatami homologacyjnymi posiadają też opis rozmiaru oraz rozstaw i liczbę śrub. Trzeba pamiętać, że ze względu na szerokość wewnętrzną felgi (w autach osobowych zakres wynosi od 4 do 10 cali z numeracją co pół) określa też rozmiar opon – zalecany i akceptowalny.

Żeby uniknąć pomyłki, coraz częściej sklepy operują konfiguratory, gdzie wystarczy podać markę i model auta oraz rozmiar felg. Wtedy program ograniczy wyniki wyszukiwania do pasujących obręczy. Czasem też, dotyczy to zwłaszcza popularnych pojazdów, można skorzystać z możliwości wizualizacji – dzięki temu widać, jak model obręczy wygląda w danym samochodzie.

Ochrona przed kradzieżą

Porządne i świetnie wyglądające koła są łakomym kąskiem dla amatorów cudzej własności. Dlatego kupując felgi, warto pomyśleć o dokupieniu śrub zabezpieczających lub o polisie ubezpieczeniowej na obręcze.

I na koniec

Wybierając aluminiowe obręcze, należy pamiętać, że inne modele (mimo tego samego rozmiaru) zalecane są do aut osobowych oraz do SUV-ów. Te pierwsze mają w oznaczeniu J, te drugie JJ oraz o długości śrub czy rodzaju gwintu. Ale tu przydatny będzie wspominany wcześniej konfigurator.

Written by Karol