Jak wygląda rynek usług transportowych?

Motoryzacja

Rynek usług transportowych jest polem zmagań dla wielu przedsiębiorstw rywalizujących w tej branży. Jest on niesamowicie konkurencyjny, a graczy na nim stale przybywa. Duża ilość konkurentów świadczy identyczne lub bardzo zbliżone usługi, a koszty prowadzenia działalności są wysokie (mowa tu o zakupie taboru, jego serwisie i tak dalej). Nie sposób nie wspomnieć o istnieniu poważnych barier wejścia na rynek, związanych z uzyskaniem odpowiednich pozwoleń, dokumentów czy uprawnień do prowadzenia pojazdów. Przeprowadzimy dziś dla Was krótką i zwięzłą analizę rynku usług transportowych.

Jak konkurują firmy?

Przede wszystkim, nieważne czy jest to firma transportowa z Gdyni, Krakowa czy Warszawy, konkuruje przede wszystkim ceną i zakresem świadczonych usług. Jeszcze niedawno mieliśmy do czynienia z podziałem usług typowo spedycyjnych, na te standardowe i kurierskie, które cechowały się typową walką z czasem. Prowadzone były wyłącznie przez specjalistyczne podmioty takie jak poczta, lecz dziś znajdziemy je w wielu dużych firmach zajmujących się branżą TSL.

 
firma transportowa z Gdyni
 

Czynniki wyróżniające firmy

Kryteria jakości realizowania zleceń, są praktycznie identyczne dla wszystkich uczestników rynku. Możemy wyróżnić takie aspekty jak:

– czas dostawy, będący całkowitym czasem od wydania jednostki ładunkowej do transportu, do chwili dostarczenia jej do miejsca wyznaczonego przez odbiorcę,

– niezawodność, którą rozumiemy jako prawdopodobieństwo dotarcia przesyłki na czas bez jakichkolwiek opóźnień,

– elastyczność, która jest niezbędna w tej branży i określa umiejętność dostosowania swoich działań w razie wystąpienia nieplanowanych wydarzeń,

– monitoring i ochrona ładunku – dla klienta jedna z najważniejszych kwestii. Mowa tutaj o natychmiastowej możliwości pozyskania informacji o ładunku i zminimalizowaniu ryzyka jego utraty.

 

 

Ciągły rozwój

Usługi transportowe są stale rozwijającym się rynkiem, na którym nieustannie pojawiają się nowi gracze, budujący coraz to większą konkurencję oferując coraz to bardziej rozbudowane usługi. Zmiany zachodzące w ułatwieniu działania handlu międzynarodowego pozwalają na optymistyczne spoglądanie w przyszłość. Zapotrzebowanie na takie usługi będzie stale rosło wraz z postępującym zjawiskiem globalizacji, stąd też nie pozostaje nic, tylko myśleć nad tworzeniem własnej firmy!

Written by Alicja