Jak wypowiedzieć umowę OC?

Motoryzacja

Ubezpieczenie OC jest obowiązkową polisą, którą musi wykupić każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu. Podpisana umowa obowiązuje przez 12 miesięcy, ale mimo wszystko musisz złożyć jej wypowiedzenie, jeżeli chcesz zmienić ubezpieczyciela.

Oblicz składkę i wypowiedz umowę

Jeśli dotychczasowy ubezpieczyciel nie posiada już konkurencyjnej na rynku oferty, nie warto się jego trzymać. Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych zmienia się w bardzo szybkim tempie, więc z pewnością aktualna oferta szybko straci na swojej atrakcyjności. Jeżeli zatem nie chcesz przepłacać, oblicz składkę u innych ubezpieczycieli, a następnie złóż wypowiedzenie dotychczasowego OC.

Sytuacje, w których możesz wypowiedzieć umowę OC

Istnieje wiele sytuacji, w których kierowca może wypowiedzieć umowę OC.

Jedną z możliwości jest złożenie wypowiedzenia przed zakończeniem jej trwania – pismo musi dotrzeć do ubezpieczyciela dzień przed wygaśnięciem umowy. W innym razie dojdzie do jej automatycznego przedłużenia na kolejne 12 miesięcy. Ale jeśli w tym czasie podpiszesz umowę z inną firmą ubezpieczeniową, możesz wypowiedzieć prolongowaną polisę OC – bez podawania przyczyny.

Umowę możesz wypowiedzieć również wtedy, gdy kupiłeś samochód używany z aktualną polisą OC, jednak chcesz zmienić ubezpieczyciela. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie musisz czekać do momentu wygaśnięcia umowy. Wypowiedzenie możesz złożyć w dowolnym momencie.

Wypowiedzenie umowy OC możesz złożyć również wtedy, gdy zawierałeś ją za pośrednictwem Internetu lub telefonicznie. Masz na to jednak tylko 30 dni od momentu podpisania umowy. Ubezpieczenie wygasa w momencie dostarczenia wypowiedzenia ubezpieczycielowi.

Oświadczenie podstawą wypowiedzenia umowy OC

Kiedy zdecydujesz się wypowiedzieć umowę OC, musisz złożyć pisemne oświadczenie. Musi ono zawierać dane ubezpieczonego, numer polisy, markę i model samochodu, numer rejestracyjny auta. Całość musi być także opatrzona własnoręcznym podpisem.

Pamiętaj, by wypowiedzenie umowy OC złożyć odpowiednio wcześnie, tj. najpóźniej dzień przed wygaśnięciem umowy. Weź jednak pod uwagę to, że liczy się wyłącznie moment dostarczenia pisma do ubezpieczyciela. Zaplanuj więc wysyłkę dużo wcześniej, jeśli decydujesz się na korzystanie z usług firm kurierskich. Data stempla pocztowego liczy się wyłącznie w przypadku przesyłki poleconej wysyłanej za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Written by Karol