Jak wytłumaczyć dziecku konieczność chodzenia do szkoły i uczenia się?

Biznes Finanse

Rolą szkoły jest przekazanie wiedzy i przygotowanie ucznia do dorosłego życia. Po kilkunastu latach nauki młody człowiek powinien być samodzielny, tj. trafnie diagnozować problemy i próbować je rozwiązywać. Dzięki szkole powinien umieć odnaleźć się w otaczającym świecie.

Operuj konkretnymi korzyściami

Wiele dzieci nie lubi chodzić do szkoły. Nie lubi się uczyć. Powodów jest mnóstwo. Wówczas należy wytłumaczyć im, w jakim celu chodzi się do szkoły, co dzięki temu można osiągnąć. Należy to zrobić tak, aby dziecko zrozumiało sens uczenia się i wypełniania obowiązku szkolnego.

Nie warto więc odwoływać się do wielkich idei. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie przywołanie bardziej namacalnych korzyści płynących z rannego wstawania, chodzenia na zajęcia, odrabiania lekcji, przygotowywania się do sprawdzianów.

Tym konkretnym profitem może być dobrze płatna praca. By dużo zarabiać, trzeba dobrze się uczyć, mieć wiedzę, umiejętności cenione na rynku pracy. Można powołać się na przykład lekarza, który sporo zarabia, gdyż jego praca jest sporo warta. Jednak nie zostałby zatrudniony, gdyby nie posiadał wiedzy o ludzkim ciele i umiejętności zwalczania chorób.

Można też powołać się na przykład dyrektora. Gdyby nie potrafił zarządzać ludźmi, myśleć strategicznie i nie był skuteczny w tym, co robi, nie zostałby szefem.

Można też wspomnieć o zamożnych kolegach, którzy wyjeżdżają co rok na ferie i wakacje, mają modne ciuchy, komórki i tablety. Stać ich na wszystko, ponieważ mają bogatych rodziców. Z kolei ci ostatni ciężko pracowali, więc się dorobili. Jednak gdyby za młodu się nie uczyli, nie zarabialiby wiele, nie byliby kierownikami, nie jeździliby drogimi samochodami, nie mieliby domu z basenem, kortem i siłownią.

Właśnie takimi obrazami należy przemawiać do opornych uczniów z młodszych klas. W miarę upływu czasu sami zrozumieją, że warto chodzić do szkoły i warto się uczyć.

Do starszych można przemawiać nieco inaczej. Można zacząć od tego, że szkoła rozwija horyzonty, inspiruje. Dzięki niej można wpaść na ciekawe pomysły, na których da się zarobić mnóstwo pieniędzy. Szkoła wyposaża nas umiejętności, które są pożądane na rynku pracy, np. umiejętność analitycznego myślenia, zdolność współdziałania, znajomość języków obcych.

Warto więc się uczyć, bo poza umiejętnościami praktycznymi w wielu sytuacjach potrzebna jest wiedza. Jej źródłem są podręczniki.

Uczniowie i rodzice nie mają wpływu na to, z jakiego podręcznika będzie korzystać ich szkoła. Mają jednak wybór, jeśli chodzi o miejsce zakupu. Nie warto kupować podręczników w pierwszej lepszej księgarni. Dlaczego? Istnieje spore prawdopodobieństwo, że się przepłaci.

Lepiej poszukać tańszych dostawców. Warto poszukać ich w internecie. Można popytać znajomych i sprawdzić oferty kilku sklepów internetowych. Warto poświęcić czas na taką analizę. Dzięki niej można sporo zaoszczędzić na książkach przydatnych w szkole.

Podręczniki są towarem jak każdy inny, więc księgarnie ustalają ich ceny wedle własnego uznania. Na pewno więc są takie sklepy, którzy sprzedają książki szkolne taniej niż inne.

Written by Karol