Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Zdrowie Uroda

Nawilżacze powietrza są bardzo polecane szczególnie w okresie zimowym – kiedy sztuczne ogrzewanie może doprowadzać do obniżenia wilgotności powietrza. Spadek wilgotności może przekładać się na przesuszenie włosów, skóry a nawet powodować problemy z zatokami, zwiększa również ryzyko wysuszenia śluzówki oka.

Na rynku znajdziemy wiele różnych typów nawilżaczy, których ceny mogą się diametralnie różnić w zależności od typu produktu, jego mocy roboczej oraz jakości wykonania. Nie zamierzam nikogo przekonywać do konkretnego produktu – to do Państwa należy podjęcie decyzji zakupowej „jaki nawilżasz powietrza wybrać”. Jeżeli nie jesteście Państwo pewni czy wilgotność powietrza w pomieszczeniu jest niższa niż prawidłowa – proszę zakupić higrometr, którego wskazanie będzie jednoznaczne. Wilgotność na poziomie 30% jest jeszcze akceptowalna – dla mieszkania wartość optymalna to 40-50%. Jeżeli jednak poziom wilgotności jest niższy niż wspomniane 30% – będzie on miał negatywny wpływ na zdrowie.

Jakie produkty mamy aktualnie do dyspozycji:

– nawilżacz tradycyjny

Najczęściej jest to pojemniczek, do którego wlewana jest woda, jest on przyczepiany lub wieszany na kaloryferze. W okresie zimowym gorący kaloryfer podgrzewa wodę w nawilżaczu powietrza, która zaczyna parować i w ten sposób nawilża powietrze w pomieszczeniu.

– nawilżacz ultradźwiękowy

Tego typu nawilżacze generują fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości drgań (niesłyszalne dla ludzi). W takich produktach wykorzystywane jest rozbijanie cząsteczek wody i powstającej w ten sposób mgiełki, która jest następnie przekazywana z nawilżacza do pomieszczenia. Te nawilżacze często są wyposażone w higrometr, który umożliwia regulację wilgotności powietrza.

– nawilżacz ewaporacyjny

Nawilżacze ewaporacyjne wtłaczają suche powietrze z pomieszczenia do wnętrza urządzenia, tam dochodzi do jego nawilżenia. Następnie już nawilżone powietrze przechodzi z powrotem do pomieszczenia.

– nawilżacz parowy

Tego typu nawilżacze powietrza wytwarzają mgiełkę pary wodnej (woda ze zbiorniczka jest podgrzewana do temperatury parowania). Zasada działania jest zbliżona do działania nawilżaczy tradycyjnych.

Alsos.pl

Written by Alicja