Kierowca, aby złożyć wypowiedzenie umowy OC w dotychczasowym towarzystwie ubezpieczeniowym, powinien spełniać odpowiednie warunki
i wykonać konkretne czynności formalne.
Ustawa, dotycząca ubezpieczenia OC reguluje także prawnie zasady, mówiące jak ma wyglądać wypowiedzenie umowy OC. Dokładnie reguluje to art. 28 ust. 1, Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. z 2003 r. nr 124 poz. 1152 z późniejszymi zmianami).
Wypowiedzenie umowy OC – kiedy jest to możliwe?
Kierowcy powinni wiedzieć, że niestety nie w każdym momencie mogą złożyć wypowiedzenie umowy OC. Tzn. mogą złożyć papiery, jednak sama polisa nie przestanie obowiązywać aż do wygaśnięcia 12 miesięcy.
Kiedy składamy wypowiedzenie do towarzystwa ubezpieczeniowego?
- Gdy nasza umowa o ubezpieczenie OC dobiega końca. Wypowiedzenie możemy złożyć także wcześniej, ale nie przyspieszy to niczego. Najpóźniej natomiast papiery powinniśmy złożyć 1 dzień przed końcem obowiązującej polisy.
- Jeżeli kupiliśmy samochód lub inny pojazd mechaniczny, który posiada ubezpieczenie OC, a my pragniemy zmienić ubezpieczyciela. Możemy to zrobić w każdym momencie.
- Jeżeli zakupiliśmy OC drogą internetową (online) lub telefonicznie. Wtedy obowiązuje zasada dla kupna na odległość i mamy 30 dni od daty zawarcia umowy na jej odstąpienie.
Dokumenty, które musisz przygotować
To, co uważane jest za podstawę prawną do rozpatrzenia naszego wypowiedzenia i zaprzestania trwania umowy to pisemne oświadczenie o rezygnacji z ubezpieczenia OC u danego ubezpieczyciela. Takie pismo powinniśmy złożyć w placówce towarzystwa ubezpieczeniowego. Możemy je wysłać pocztą. Warto skorzystać z gotowego formularza. Większość towarzystw ubezpieczeniowych posiada na stronach www gotowe formularze do ściągnięcia.
Dane ważne w formularzu, które musi zawierać wypowiedzenie umowy OC:
- imię i nazwisko, adres zamieszkania;
- numer naszego ubezpieczenia (tzw. numer polisy);
- daty, w których ubezpieczenie obowiązywało (od kiedy, do kiedy);
- marka oraz model naszego samochodu oraz jego numer rejestracyjny.
Kiedy nastąpi realny koniec obowiązywania polisy?
To ubezpieczenie, które obowiązuje przestanie obowiązywać:
- dokładnie w dniu otrzymania przez ubezpieczalnię twojego oświadczenie – TYLKO w przypadku polis zakupionych przez Internet i telefon w ciągu 30 dni lub w dowolnym momencie, jeżeli polisa należała do poprzedniego właściciela auta.
- dokładnie w dniu, w którym kończy się umowa na obowiązywanie obecnej polisy (data końcowa).
Wybierz bardziej opłacalną opcję ubezpieczenia OC!
Warto zmieniać ubezpieczycieli, zamiast płacić zbyt wysokie stawki. Jeżeli w trakcie trwania polisy poznamy ofertę na tańsze OC, nie ma co się zastanawiać. To przecież ten sam produkt, który ma tylko różne ceny. Poczekaj do odpowiedniego momentu, złóż wypowiedzenie i zmień towarzystwo ubezpieczeniowe, które pozwoli ci coś zaoszczędzić. Te pieniądze, w skali roku mogą dać pokaźną sumę. Warto przeznaczyć je na coś ważnego, a nie na dopłacanie do budżetu ubezpieczalni.