Jakich dokumentów potrzebujesz by zmienić ubezpieczyciela?

Motoryzacja

Kierowca, aby złożyć wypowiedzenie umowy OC w dotychczasowym towarzystwie ubezpieczeniowym, powinien spełniać odpowiednie warunki
i wykonać konkretne czynności formalne.

Ustawa, dotycząca ubezpieczenia OC reguluje także prawnie zasady, mówiące jak ma wyglądać wypowiedzenie umowy OC. Dokładnie reguluje to art. 28 ust. 1, Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. z 2003 r. nr 124 poz. 1152 z późniejszymi zmianami).

 

Wypowiedzenie umowy OC – kiedy jest to możliwe?

Kierowcy powinni wiedzieć, że niestety nie w każdym momencie mogą złożyć wypowiedzenie umowy OC. Tzn. mogą złożyć papiery, jednak sama polisa nie przestanie obowiązywać aż do wygaśnięcia 12 miesięcy.

Kiedy składamy wypowiedzenie do towarzystwa ubezpieczeniowego?

  • Gdy nasza umowa o ubezpieczenie OC dobiega końca. Wypowiedzenie możemy złożyć także wcześniej, ale nie przyspieszy to niczego. Najpóźniej natomiast papiery powinniśmy złożyć 1 dzień przed końcem obowiązującej polisy.
  • Jeżeli kupiliśmy samochód lub inny pojazd mechaniczny, który posiada ubezpieczenie OC, a my pragniemy zmienić ubezpieczyciela. Możemy to zrobić w każdym momencie.
  • Jeżeli zakupiliśmy OC drogą internetową (online) lub telefonicznie. Wtedy obowiązuje zasada dla kupna na odległość i mamy 30 dni od daty zawarcia umowy na jej odstąpienie.

 

Dokumenty, które musisz przygotować

To, co uważane jest za podstawę prawną do rozpatrzenia naszego wypowiedzenia i zaprzestania trwania umowy to pisemne oświadczenie o rezygnacji z ubezpieczenia OC u danego ubezpieczyciela. Takie pismo powinniśmy złożyć w placówce towarzystwa ubezpieczeniowego. Możemy je wysłać pocztą. Warto skorzystać z gotowego formularza. Większość towarzystw ubezpieczeniowych posiada na stronach www gotowe formularze do ściągnięcia.

Dane ważne w formularzu, które musi zawierać wypowiedzenie umowy OC:

  • imię i nazwisko, adres zamieszkania;
  • numer naszego ubezpieczenia (tzw. numer polisy);
  • daty, w których ubezpieczenie obowiązywało (od kiedy, do kiedy);
  • marka oraz model naszego samochodu oraz jego numer rejestracyjny.

 

Kiedy nastąpi realny koniec obowiązywania polisy?

To ubezpieczenie, które obowiązuje przestanie obowiązywać:

  • dokładnie w dniu otrzymania przez ubezpieczalnię twojego oświadczenie – TYLKO  w przypadku polis zakupionych przez Internet i telefon w ciągu 30 dni lub w dowolnym momencie, jeżeli polisa należała do poprzedniego właściciela auta.
  • dokładnie w dniu, w którym kończy się umowa na obowiązywanie obecnej polisy (data końcowa).

 

Wybierz bardziej opłacalną opcję ubezpieczenia OC!

Warto zmieniać ubezpieczycieli, zamiast płacić zbyt wysokie stawki. Jeżeli w trakcie trwania polisy poznamy ofertę na tańsze OC, nie ma co się zastanawiać. To przecież ten sam produkt, który ma tylko różne ceny. Poczekaj do odpowiedniego momentu, złóż wypowiedzenie i zmień towarzystwo ubezpieczeniowe, które pozwoli ci coś zaoszczędzić. Te pieniądze, w skali roku mogą dać pokaźną sumę. Warto przeznaczyć je na coś ważnego, a nie na dopłacanie do budżetu ubezpieczalni.

 

Written by Karol