LAMPY DO SALONU – ROZŚWIETL SWÓJ SALON

Dom i Wnętrze

Projekt i wyposażenie swojego wymarzonego salonu nie jest wbrew pozorom takie proste i oczywiste jak by to się mogło wydawać. Mnogość propozycji producentów może przysporzyć o ból głowy, bowiem minęły już czasy kiedy wybór był znacznie ograniczony przez skąpą ofertę w sklepach.

Rozpoczynając przygotowania pod dobór odpowiedniego oświetlenia należałoby ustalić w jakim stylu będzie wyposażany salon, ilość punktów na lampy wiszące (w tym ewentualne kinkiety) oraz rozkład gniazdek elektrycznych dla zapewnienia zasilania dla wszystkich sprzętów, w tym lamp wolno stojących. Kolejnym etapem jest dobór odpowiedniej kolorystyki oraz materiałów z jakich wykonywane będą lampy – ma to niezwykle istotny wpływ zarówno na efekt, jak i na komfort ich użytkowania.

JAK LAMPY WPŁYWAJĄ NA SALON – KILKA PRAKTYCZNYCH PORAD

– Zastosowanie lamp, których klosze są transparentne (prześwitujące, dające światło rozproszone) wpłynie pozytywnie na poczucie wielkości pomieszczenia.

– Jeżeli salon jest relatywnie wąski należy zadbać o lepsze rozświetlenie jego dłuższej ściany – w ten sposób zyska się wrażenie, że jest szerszy niż w rzeczywistości. Warto w takim przypadku wykorzystać kinkiety.

– Ciekawym zabiegiem mającym na celu wizualne “zwiększenie pomieszczenia” jest umieszczenie lampy przy lustrze. Uzyskana w ten sposób gra świateł sprawi wrażenie, że pomieszczenie jest bardziej otwarte i większe.

– Zastosowanie lamp świecących na sufit także sprawi uzyskanie efektu optycznego powiększenia salonu, natomiast jeżeli umieścisz lampy bliżej podłogi (bądź kierujące światło w dół) pomieszczenie sprawi wrażenie obniżonego.

– Wszyscy, którzy cenią sobie nastrój i kameralny klimat powinni sięgnąć po lampy o nietransparentnych kloszach.

Dzięki zastosowaniu podstawowych zasad układania oświetlenia można uzyskać rewelacyjne i całkowicie różne efekty. Nie pozwól się ograniczać i wyzwól swoją wyobraźnię! Nie bój się odważnych kształtów i nietypowych kolorów – to dzięki nim możesz niejako zamaskować niedoskonałości danego pomieszczenia. Aktualnie obserwuje się trendy wykorzystywania lamp wykonanych głównie z papieru i lekkich materiałów.

LAMPY OŚWIETLENIOWE PODŁOGOWELAMPY ŚCIENNE
Źródło grafik:
internum.pl

Written by Alicja