Laseroterapia w leczeniu żylaków

Zdrowie Uroda

Żylaki powstają w równej mierze u kobiet jak i u mężczyzn. Są problemem nie tylko natury estetycznej, ale i mogą wywoływać różne dolegliwości bólowe. Przy rozbudowanych żylakach np. kończyn dolnych, chorzy mogą narzekać na obrzęki nóg, drętwienie, uczucie ciężkości czy kurcze i ból łydek. Leczenie żylaków obecnie może zostać przeprowadzone przy wykorzystaniu nowoczesnych metod laserowych, które szybko i skutecznie usuwają problem, a rekonwalescencja pacjenta trwa stosunkowo krótko. Operacja chirurgiczna nie jest więc już w przypadku żylaków jedyną alternatywą leczenia.

Zamykanie laserem chorych żył

Żylaki powstają w miejscach, gdzie żyły nie funkcjonują sprawnie, a przepływ krwi jest zaburzony. Metoda laseroterapii w żylakach pozwala na wyłączenie z krwioobiegu pacjenta żyły, w której powstaje żylak, tj. gdzie krew cofa się i zalega, powodując powstanie pajączków czy właśnie nieestetycznych i niebezpiecznych dla zdrowia pacjenta żylaków.

W ten sposób przy jednorazowym zabiegu usuwa się nie tylko widoczny problem, czyli żylak, ale i przyczynę jego powstania, dzięki czemu mamy pewność, że nie odnowi się on w tym samym miejscu. Do wyłączania chorych żył z krwioobiegu pacjenta wykorzystywana jest energia lasera, a zabieg przeprowadzany jest nie w warunkach szpitalnych, ale i ambulatoryjnych. Pacjent na ogół nie wymaga hospitalizacji i w krótkim czasie po wykonaniu zabiegu może wrócić do domu i do swoich normalnych zajęć.

Jak wygląda zabieg?

Po zakwalifikowaniu przez lekarza pacjenta do zabiegu laseroterapii żylaków, jest on umawiany na realizację. Przeprowadza się go w sali zabiegowej, pod stałą kontrolą aparatu USG. Lekarz dokonuje nakłucia żyły w miejscu widocznym na ekranie ultrasonografu. Następnie wprowadza do niej cienki cewnik wraz ze światłowodem. Można na tym etapie zabiegu uruchomić laser i zacząć stopniowo wysuwać cewnik z żyły wraz ze źródłem światła.

Energia emitowana przez końcówkę lasera pochłaniana jest przez hemoglobinę, przez co wywoływane jest termiczne uszkodzenie wewnętrznej powierzchni niewydolnej żyły, w której występują żylaki. Obkurczenie i całkowite zamknięcie żyły jest naturalnym następstwem laseroterapii w leczeniu niewydolności żylnej i samych żylaków.

Po wykonaniu zabiegu lekarz zakłada pacjentowi specjalny opatrunek uciskowy – zwykle jest to specjalna trudna do założenia pończocha, którą należy nosić co najmniej kilka dni. Miejsce wprowadzenie cewnika i nakłucia żyły jest dezynfekowane i opatrywane, ale nie ma potrzeby zakładania żadnych szwów. To również powoduje, że zabieg jest mało inwazyjny i nie wymaga długiego powrotu do zdrowia pacjenta.

Zaletą laseroterapii przy usuwaniu żylaków jest to, że można dzięki nim szybko i sprawnie usunąć mniejsze żylaki. Niemniej, dzisiejsza medycyna przy wykorzystaniu laseroterapii endożylnej jest w stanie zamknąć duże żylaki. Dotychczas wiązało się to z koniecznością wykonania operacji chirurgicznej, tzw. strippingu w pełnym znieczuleniu. Dziś nie jest to już konieczne. Ryzyko powikłań przy laserowym usuwaniu żylaków i pacjentów w różnym wieku jest minimalne – wynosi 1 na 100 przypadków. 

 
Źródło:
Kategoria Żylaki drogapozdrowie.pl

Written by Karol