Mała architektura – esencja miasta

Ogrodnictwo

Czymże jest architektura miasta, z czego wynika i jak jest postrzegana przez jego mieszkańców? Wydawałoby się, że jest to bardzo trudne pytanie. Jednak nic bardziej mylnego – esencją miasta i jego wyjątkowego charakteru, nie są jedynie wieżowce, czy też drapacze chmur.

Paradoksalnie to detale, drobne elementy wyposażenia ulic, wiat przystankowych, parków i skwerów robią wrażenie. Oczywiście w przypadku, gdy są odpowiednio przemyślane i wkomponowane w otoczenie. Kolejną kwestią, może najważniejszą jest ich jakość i wytrzymałość odpowiednio do miejsca gdzie zostaną umieszczone. Niestety przed aktami wandalizmu trudno się obronić, bowiem przy każdej ławeczce itd. nie postawi się ochroniarza.

Wracając jednak do tematu – czy zastanawiałeś się kiedyś dlaczego Twoje miasto jest wyjątkowe i co sprawia, że chce się w nim żyć i pracować? Już śpieszę z odpowiedzią. Jest to indywidualny i wyjątkowy charakter, który odzwierciedla się w każdym jego elemencie. Czymże są zatem te detale, których zwykle nie dostrzegamy do momentu ich braku? Jest ich bardzo wiele, jednak do tych najbardziej oczywistych należą:

Ławki parkowe

mogą być wykonane z różnych materiałów na podstawie dowolnego projektu, jednak trudno odebrać im olbrzymiej funkcji praktycznej oraz ozdobnej. Wystarczy by były wyprodukowane z solidnych materiałów i posiadały jakiś element nawiązujący do otoczenia, co pozwoli ostatecznie na osiągniecie niesamowitego efektu – nie muszą być nudne!

Kosze na śmieci

(w tym kosze segregacyjne) – kolejny element wyposażenia, który powinien znaleźć się na każdym rogu by ograniczyć wyrzucanie śmieci gdzie popadnie. Niestety część społeczeństwa i tak woli rzucić papierek obok niż do kosza, ale ich obecność ma duży wpływ na poprawę tego aspektu. Podobnie jak w przypadku ławek, decydujące znaczenie ma jakość wykonania oraz zastosowany projekt. Warto podkreślić, że coraz większą popularnością zaczynają się cieszyć kosze segregacyjne – co powinno cieszyć wszystkich dbających o środowisko.

Stojaki rowerowe

– współczesne miasta są przepełnione samochodami co widać ewidentnie, gdy większość ulic jest po prostu zakorkowana. Właśnie z tego powodu wiele osób decyduje się przesiąść na rower, którym nie tylko szybciej można dotrzeć do pracy, ale także przy okazji zadbać o swoje zdrowie i kondycję. Stojaki rowerowe charakteryzują się relatywnie prostą budową jak i konstrukcją – co nie zmienia faktu, że ich kształt może zadziwiać i nie musi być nudny. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji, miejsca i wizji osoby odpowiedzialnej za ich zakup.

Donice oraz popielnice

– to elementy otoczenia, z którymi regularnie mamy kontakt i o ile warto rzucić palenie, co pozwoliłoby zachować zdrowie w lepszym stanie, to trudno aktualnie sobie wyobrazić ich brak w okolicy. Styl, wykonanie i użyte materiały mogą przeistoczyć je w coś więcej niż tylko donice i popielnice – mogą nadać wyjątkowego charakteru okolicy, w której zostały postawione.


Różnego rodzaju wiaty i zadaszenia (a nawet palarnie zewnętrzne znajdujące się przy wielu urzędach lub prywatnych firmach) – docenią je wszyscy, których złapie deszcz i będą szukali schronienia by nie przemoknąć do suchej nitki.

Źródło zdjęć:

inoplex.pl

Written by Alicja