Mała-duża łazienka w kilku krokach. Podpowiadamy, jak odświeżyć wnętrze

Dom i Wnętrze

Nie musisz rezygnować z eleganckiego, minimalistycznego designu nawet, jeśli jesteś właścicielem niewielkiej łazienki o powierzchni najwyżej kilku metrów kwadratowych. Dziś podpowiemy ci, jak możesz optycznie powiększyć wnętrze i nadać mu unikalny charakter.

5 kroków do optycznie większej łazienki

Matowe akcesoria wymień na te wykończone na wysoki połysk

  • Postaw na akcesoria, które mają połyskującą powierzchnię i skutecznie odbijają światło. Im więcej matowych powierzchni, tym trudniej wydobyć przestrzeń z małej łazienki – ocenia przedstawiciel Sanco Design.

Zrezygnuj też z baterii, uchwytów i wieszaków o opływowych, kulistych kształtach. Niewielką łazienkę uzupełnij o chromowane akcesoria inspirowane figurami geometrycznymi o dużych i płaskich powierzchniach, np. tymi z serii Caroline.

Źródło fotografii: www.sanco-polska.pl

 

Usuń z posadzki wszystkie stojące dodatki

Modernizację małej łazienki zacznij od uporządkowania przestrzeni. Pozbądź się wszystkich dodatków, które ograniczają swobodę ruchu. Stojak na ręczniki możesz zamienić na półkę ścienną, a tradycyjny sedes wymień na ten podwieszany.

W ten sposób nie tylko poprawisz wrażenia wizualne, ale i w praktyce zyskasz kilkadziesiąt cm kw., do których do tej pory nie miałeś dostępu.

Zdominuj łazienkę dużymi powierzchniami

Im większe, jednolite powierzchnie, tym lepsze wrażenie wolnej przestrzeni. Kwadratowe płytki ścienne zamień na te duże o poziomej orientacji i pozbądź się tego niewielkiego lustra zamkniętego w stylizowanej ramie, z którego korzystasz na co dzień.

Im mniej kolorów w małej łazience, tym lepiej

Nie sugeruj się katalogami producentów i nie układaj płytek we wzory – im mniej kolorowych, przecinających się wzajemnie wzorów, tym lepiej dla niewielkiej łazienki. Nie baw się barwami, stawiaj na stonowane powierzchnie. W miejscu błękitu, czerwieni i ciepłej pomarańczy wykorzystaj biel, czerń, ciemny brąz lub fiolet.

W łazience stosuj kombinację kolorów 1+ 1 lub maksymalnie 1 + 2.

Wybierz się do salonu oświetleniowego i doświetl wnętrze

Powodem, dla którego twoja łazienka rozczarowuje domowników może być niewłaściwie zaprojektowane oświetlenie. Pamiętaj, że każde pomieszczenie w mieszkaniu wymaga przynajmniej kilku źródeł oświetlenia – wyjątkiem od reguły nie jest twoja niewielka łazienka.

Zadbaj, aby we wnętrzu pojawiła się dominująca oprawa, np. pod postacią transparentnego plafonu lub wysoko zawieszonego żyrandola*.

* Uwaga: żyrandol stosuj tylko wtedy, jeśli wysokość łazienki to min. 2,8 m. Poniżej tej wartości stosuj wyłącznie oprawy sufitowe, które nie będą rzucały półcienia.

Światło dominujące uzupełnij w wybranych miejscach o diody LED (np. przy półkach łazienkowych) i nie zapomnij o doświetleniu lustra kinkietem.

Wybieraj spośród opraw, które charakteryzują się chłodną barwą w zakresie od ok. 4000 do 5000K.

Written by Karol