Meble miejskie

Ogrodnictwo

Parki miejskie często nazywane są zielonymi płucami miast, bowiem wchłaniają dwutlenek węgla z zanieczyszczeń powietrza, m. in. spalin samochodowych, zakładów przemysłowych, a wydzielają niezbędny do życia tlen.

Mieszkańcy mogą tam odetchnąć od wszelakiego zgiełku i hałasu. Co powinno się znaleźć w miejskim parku? Oczywiście jak najwięcej drzew i roślin, ale także elementy tzw. małej architektury. Oto lista kilku z nich. W Polsce parki łącznie zajmują obszar około 50 tysięcy ha, ponad 9000 z nich jest objętych ochroną prawną poprzez wpisanie ich do rejestru zabytków lub rejestru pomników przyrody. Elementy małej architektury pełnią w nich ważną rolę, choć pozornie nie rzucają się w oczy. Od razu jednak je docenimy, kiedy zapragniemy usiąść na ławce, wyrzucić butelkę do kosza albo zaparkować nasz rower. To co można o nich napisać, to że powinny być przede wszystkim użyteczne, ale i odporne na warunki atmosferyczne i zniszczenia.

– Kosz na śmieci

Park bez kosza? Lepiej sobie nie wyobrażać, jak wyglądałoby takie miejsce – pełno butelek, papierków i innych rzeczy, które skutecznie odstraszyłyby osoby, lubiące spędzać czas w plenerze. Jak się okazuje, na rynku jest całkiem szeroki wybór koszy – z drewna, stali nierdzewnej, stali węglowej. W wielu parkach standardem są nowoczesne kosze segregacyjne, dzięki czemu możemy wyrzucić osobno plastik, szkło.

– Popielnice

Papierosy drożeją, ale to i tak nie zmniejsza na nie popytu. Kto lubi palić albo jest uzależniony pewnie kupi paczkę nawet za 100 zł. Byle tylko nie rzucał petów na trawnik albo chodnik, gdyż wygląda to strasznie. Od tego są popielnice, które w wyznaczonych do tego miejscach znajdziemy również w parku. Popielnice wykonane są najczęściej ze stali nierdzewnej.

– Ławki parkowe

Niezbędny element każdego parku czy skwerku miejskiego. Ławka powinna być przede wszystkim wygodna – tak by czytanie gazety czy odpoczynek były przyjemnością, a nie udręką dla naszego kręgosłupa. Przeglądając jaki wybór ławek mają projektanci zagospodarowania parku można im tylko pozazdrościć – drewniane, metalowe, z oparciem lub bez, o różnych kształtach – półokrągłe, faliste, kwadratowe. Nic tylko siedzieć!

Stojaki na rowery

Podobnie jak w przypadku ławek, jest ze stojakami na rowery. Człowiek nawet by nie pomyślał, że stojak na rower może mieć tak różne formy. Od typowych, po takie w formie kłódki czy klucza. Większość z nich wykonano ze stali nierdzewnej. Jest to bardzo przydatny element architektury parkowej, gdyż w ciepłe dni nie ma lepszego rozwiązania niż przyjechać do parku rowerem.

– Donice metalowe

W parku nie może zabraknąć drzew i oczywiście kwiatów. To już zadanie zarządców parków by dobrać odpowiednią doniczkę do konkretnego kwiatu. Bo są np. doniczki z betonu, metalu, drewna do tego dochodzi mnogość kształtów – od okrągłych, po stożki, prostokąty, kwadraty.

Źródło grafik:

http://www.inoplex.pl

Written by Alicja