Miejskie auta na każdą kieszeń

Motoryzacja

Mały nie zawsze oznacza ciasny, a niska cena nie musi iść w parze z niskim komfortem. Za dowód niech posłużą najlepsze auta z segmentu A.

Zalety samochodów do jazdy po mieście

Miejski samochód nie będzie wprawdzie tak przestronny jak minivan, ale pasażerowie współczesnych kompaktów nie muszą narzekać na ścisk. Kierowcy zaś z łatwością znajdą miejsce nawet na najbardziej zatłoczonych miejskich parkingach. Niska cena jest tylko dodatkowym atutem. Popularność aut z segmentu A nie powinna więc dziwić – tak, jak kolejne premiery coraz lepszych modeli. Które z nich zasługują na szczególną uwagę?

Fiat Panda

Konstruktorzy trzeciej generacji Fiata Pandy zadbali o to, by jazda po mieście była czystą przyjemnością. Niewielkie rozmiary i efektywny układ jezdny ułatwiają manewrowanie w miejskiej dżungli, a pokładowy komputer po połączeniu z Internetem pomoże ominąć korki. Do tego silnik, który docenili już właściciele poprzednich generacji tego modelu – najmniejsza wersja potrafi wygenerować aż 85 KM. Nową Pandę kupisz już za niecałe czterdzieści tysięcy złotych.

SEAT Mii

Seat Mii to hiszpańska odpowiedź na wzmożony ruch w segmencie A. Konstruktorzy SEAT-a postawili na ochronę środowiska i znacząco ograniczyli ilość emitowanych przez niego spalin. Do wyboru jest wersja trzy- lub pięciodrzwiowa. Pierwsza doskonale sprawdzi się na zatłoczonych ulicach, a druga da tobie i twojej rodzinie komfort rzadko spotykany w miejskich autach. Mii wyposażony jest również w SEAT Portable System, który nie tylko umili podróż odtwarzaniem multimediów, ale też wskaże drogę.

Opel Adam

Najmocniejsza wersja Opla Adama napędzana jest silnikiem o mocy aż 150 KM. Świetne osiągi łączą się w nim z niebanalnym wzornictwem i żywą kolorystyką. Adam kierowany jest bowiem do młodych mieszkańców dużych miast, a jego konstruktorzy zadbali o to, by łatwo dopasował się do swojego właściciela. Poruszanie się w mieście ułatwi wspomaganie parkowania, a trzy zestawy poduszek zagwarantują ci i twojej rodzinie pełne bezpieczeństwo. Cena? Nieco ponad czterdzieści tysięcy za najprostszą wersję.

Smart Fortwo

Niecałe trzy metry długości to gwarancja łatwego manewrowania nawet w najbardziej zatłoczonej przestrzeni. Smart Fortwo to jednak nie tylko niewielkie rozmiary, ale też pomysłowe dodatki, które ułatwią miejską jazdę. Producent wyposażył auto w system bezpiecznego parkowania z tyłu, kamerę cofania i system utrzymania pasa ruchu. Ten ostatni szczególnie przydatny będzie przy silnych podmuchach wiatru. Smart Fortwo to wydatek około pięćdziesięciu tysięcy złotych.

Ford Ka

Kompaktowy Ford przyciąga uwagę przede wszystkim ceną. Najprostsze modele kupisz w salonie już za nieco ponad 25 tysięcy złotych. Ka jest więc jednym z najtańszych aut na polskim rynku, co jednak nie oznacza, że oferuje swoim właścicielom spartańskie warunki. Immobiliser, komputer pokładowy i ABS to tylko niektóre z dodatków, które dla miejskich kierowców okażą się bardzo przydatne.

Written by Karol