Mieszkania na wynajem Banku Gospodarstwa Krajowego mają niekonkurencyjną cenę

Nieruchomości

Inwestycja Banku Gospodarstwa Krajowego od początku realizacji budziła niemałe kontrowersje, przede wszystkim ze względu wysokich oczekiwań z nią związanych. Osoby starające się o własne lokum liczyły, iż dzięki pomocy państwa uda im się wynająć mieszkanie za mniejsze niż określone obecnie na rynku pieniądze. Jednak przedstawiona w ostatnich dniach oferta wynajmu budowanych ramach tego projektu mieszkań znajdujących się w Poznaniu okazała się nie być korzystniejsza od warunków stawianych przez prywatnych wynajmujących.

Informacje dotyczące tej inwestycji na bieżąco pojawiały się na stronie jaku siebie.pl, na której zamieszczono również ceny wynajmu oferowanych mieszkań przy ulicy Saperskiej w Poznaniu. Wynoszą one od 740 do 2130 zł miesięcznie i zdaniem ekspertów, nie wnoszą one nowej jakości do rynku mieszkań przeznaczonych na dzierżawę.

Przedstawiona przez Bank Gospodarstwa Krajowego oferta zawiera projekt mieszkania, zróżnicowane ceny zależne od długości okresu wynajmu, wyszczególniona jest także zaliczka dotycząca opłat eksploatacyjnych. Dodatkowo zamieszczono informacje dotyczące standardu i wyposażenia mieszkania, nie podano jednak stawek odnośnie mediów.

Najmniejsze mieszkania mają powierzchnię 23,3m2 i składa się na nie jeden pokój z aneksem kuchennym. Jego użytkowanie w promowanym przez BGK okresie – od dwóch do czterech lat – wynosić będzie 740 zł. Jeśli wynajmujący zdecyduje się na czas krótszy niż dwa lata, zapłaci 860 zł, z kolei wynajem dłuższy niż cztery lata zmniejsza opłaty do 710 zł.

Średnie mieszkania, o powierzchni około 50 m2 to dwa pokoje i koszt od 1740 do 2020 zł, w zależności od długości okresu najmu. Z kolei lokale o powierzchni ponad 70m2, będące największymi z oferowanych, składają się z trzech pokoi i oddzielnej kuchni. Opłaty za ich wynajem wynoszą od 2040 zł do 2480 zł.

Wszystkie z przygotowanych mieszkań przygotowane są w standardzie tzw. „pod klucz”. Są dokładnie wykończone, mają zamontowane rolety i karnisze, a także kompletnie wyposażone kuchnię i łazienkę. Dodatkowo wszędzie zamontowano oświetlenie. Pierwsi lokatorzy będą mieli możliwość rezerwacji schowków, a także podziemnych miejsc parkingowych i tych na zewnątrz budynku.

Wśród ekspertów słychać jednak głosy, iż projekt nie trafia w potrzeby potencjalnych najemców. Średnia cena wynajmu mieszkań w Poznaniu to bowiem 27 zł za metr kwadratowy, w tym przypadku kwota ta podnosi się o około trzy złote. Ponadto krytykowane są czynsze zaproponowane przez BGK, które, zdaniem analityków, są po prostu za wysokie. Lokale nie są także w pełni urządzone, co niesie za sobą konieczność zainwestowania w nie czasami sporych sum pieniędzy – nie każdy konsument chce jednak przeznaczyć swoje pieniądze na coś, co nie do końca do niego należy.

Przedstawiciele BGK są jednak nastawieni optymistycznie, gdyż zarejestrowali już niemalże 600 zgłoszeń osób chętnych na wynajmowanie państwowych mieszkań. Po wstępnej weryfikacji dotyczącej przede wszystkim możliwości uiszczania opłat za korzystanie z udostępnionego lokalu zostaną one przyznane pierwszym lokatorom. Wprowadzić się do nich można będzie już 1 marca.

Ministerstwo Finansów podkreśla, iż projekt ten będzie się nadal rozwijał, przeznaczono już na niego środki w budżecie na nowy rok. Służy om bowiem uwolnieniu Polaków od zaciągania kredytów bądź konieczności wynajmowania mieszkań za ogromne pieniądze. Czas pokaże jednak, czy inwestycja była strzałem w dziesiątkę. 

 

Developer Wasilewski
Artykuł został przygotowany przez redakcję fbhwasilewski.pl – czołowego Dewelopera w Ełku.
Written by Karol