Lokal na start

Nieruchomości

Rozpoczynanie własnego życia zwykle wiąże się z wieloma problemami, wśród których najistotniejszym jest zapewne znalezienie własnego lokum. Minęły już czasy książeczek mieszkaniowych i zakładowych przydziałów, dzięki którym każdy miał szanse na własne lokum. Dziś szanse też ma każdy, tylko nie każdego na to stać. Do wyboru są zawsze dwie opcje – kupno lub wynajem. Każda z nich ma swoje wady i zalety, które przekładają się na codzienne funkcjonowanie.

Wynajęcie lokalu mieszkalnego jest znacznie tańsze, choć w obecnych realiach i tak nie należy do wydatków małych. Dla małżeństwa rozwojowego, które planuje dziecko, dwupokojowe mieszkanie to wydatek rzędu kilkuset złotych i to z tej drugiej połowy – znacznie bliższej tysiąca. Do tego jeszcze dochodzi konieczność wnoszenia opłat za czynsz, energię i gaz, często też za wodę, telewizję i telefon. W konsekwencji przynajmniej jedna osoba swoją pensję oddaje na opłacenie mieszkania. A nie są przecież u siebie, więc mogą się spotkać z ograniczeniami dotyczącymi urządzania lokalu.

Z drugiej strony zgodnie z typową umową zwykle nie interesuje ich remont mieszkania, który okresowo przeprowadza właściciel. Umowy bywają długoterminowe, bowiem mieszkania kupują ludzie zamożniejsi właśnie jako lokatę kapitału i formę źródła dochodów z wynajmu. Z drugiej strony ponoszenie przez lata takich kosztów może się okazać nieopłacalne, bowiem wzięcie korzystnego kredytu i zakup własnego lokum okaże się zbliżony pod względem kosztów, a jest własny i inwestowane w niego środki nie przepadają.

 


Źródła grafik:
urlopwpolsce.pl
alekrakow.pl
laikoapartments.pl

Written by Karol