Naturalny rattan odchodzi do przeszłości

Ogrodnictwo

Zapewne większość właścicieli ogrodów, urządzając w przeszłości przestrzeń za domem, zdecydowała się na meble z naturalnych materiałów, takich jak rattan, teak lub wiklina. Tworzywa te, chociaż piękne i posiadające niewątpliwy urok, niezbyt dobrze radzą sobie z kapryśnym polskim klimatem.

Niespodziewane deszcze i nagłe spadki temperatur, poranna wilgoć oraz letnie upały sprawiają, ze rattan traci swoją naturalną sprężystość i kolor a w końcu zaczyna się kruszyć i łamać. Tego typu uszkodzenia są trudne, jeśli nie niemożliwe do naprawienia a mebel trzeba szybko zastąpić nowym.

Na szczęście na rynku pojawiła się niedawno atrakcyjna alternatywa dla naturalnych tworzyw używanych w ogrodzie. Jest to technorattan, uzyskiwany z lekkiego polietylenu, który jest nie tylko elastyczny ale także bardzo wytrzymały. Nie straszny mu deszcz, słońce, wilgoć i niskie temperatury, dlatego idealnie sprawdza się przy produkcji wszelkiego rodzaju mebli ogrodowych: stolików, ław, kanap, foteli i szezlongów. Jego dodatkowym atutem jest wszechstronność. Rattan syntetyczny łudząco przypomina ten naturalny, ale może także imitować inne tworzywa, jak bambus czy wiklina. Możliwe jest także jego barwienie na szeroką gamę kolorów, co daje zupełnie nowe możliwości przy projektowaniu ogrodu.

Jeśli chodzi o komfort użytkowania, eco-rattan (czyli rattan syntetyczny) nie ma sobie równych. Wykonane z niego meble są stabilne i lekkie oraz zapewniają wygodę wypoczynku, dzięki naturalnej elastyczności tego materiału. Meble ogrodowe z technorattanu są także łatwe w utrzymaniu – czyszczenie ogranicza się do opłukania ich wodą z węża ogrodowego lub przetarcia mokrą szmatką.

Oczywiście rattan syntetyczny to nie jedyna alternatywa dla tradycyjnych mebli z naturalnych tworzyw. Obecny trend w urządzaniu ogrodów skłania się w kierunku nowoczesnych, prostych form, dlatego wśród materiałów królują także stal i szkło. Takie meble, chociaż piękne i eleganckie, są jednak dosyć drogie i trudne w utrzymaniu przy warunkach pogodowych w naszym kraju.

Written by Alicja