Obuwie męskie – jego rodzaje i zasady noszenia

Moda

Męskie obuwie rzadko ulega modnym, aczkolwiek sezonowym trendom, skąd też jego wzornictwo opiera się na prostym i ponadczasowym wyglądzie. Rozróżnia się pięć głównych typów obuwia, do którego stosuje kilka określonych zasad ich noszenia i dobierania do odpowiednich części garderoby.

Podstawowe rodzaje obuwia męskiego

Buty dzieli się ze względu na rodzaj przyszwy (czyli cholewki przy palcach) i podbicia, stąd też istnieje podstawowe rozróżnienie na close lacing i open lacing. W tych pierwszych cholewka została przyszyta do podbicia i zakrywa całą stopę. Najmodniejszym modelem w tej kategorii są buty typu oxford (najbardziej klasyczny i uniwersalny model męski z gładkim noskiem) oraz brogues ze wzmocnionym czubkiem i zdobieniami wzdłuż szwów. Buty open lacing to słynne derby, które mają otwartą przyszwę. Niesznurowane mokasyny zyskują coraz większą popularność, niemniej uchodzą za mało elegancki model. Wysoka cholewka (czyli słynne sztyblety) może być noszona jedynie w okresie jesienno-zimowym. Buty ze sprzączkami (monk straps) klasyfikują się w kategorii obuwia półoficjalnego. Wszystkie wymienione rodzaje można znaleźć na stronie http://www.casu.pl.

A co z trampkami?

Niestety, wielu panów nie zastanawia się podczas kupna obuwia i z chęcią zadowala się zwykłymi tenisówkami, trampkami lub modelami sportowymi. Nieprawidłowo dobrane męskie obuwie to najgorsza towarzyska pomyłka, jaką może zaliczyć mężczyzna. Skarpetki do sandałów lub japonki na płaskiej podeszwie skutecznie odstraszają i sprawiają, iż pierwsze wrażenie jest negatywne. Kolejnym błędem jest kupno tanich produktów ze sklepów supermarketów lub popularnych sieciówek. Tego typu obuwie jest wykonywane z tanich materiałów i szybko się niszczy, nie wytrzymując próby czasu. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup droższego skórzanego obuwia męskiego, które będzie służyło przez wiele lat. „Najwygodniejsze są stare buty” – angielskie przysłowie

Każdy zadbany mężczyzna wie, jakiego typu obuwie dobrać do garderoby. Oto kilka zasad, które obowiązują eleganckiego gentelmana:

  1. Oxfordy zakłada się do garnituru; ich brązowa wersja obowiązuje w przypadku marynarek z tweedu.
  2. Brogues to doskonały dodatek do ubrań wykonanych z bawełny i flaneli, czyli materiałów miękkich i stosunkowo lekkich.
  3. Derby zakłada się do codziennego ubioru biznesowego.
  4. Mokasyny mogą być noszone jedynie do nieformalnego stroju letniego.
  5. Obuwie brązowe najlepiej nosić do codziennych spotkań, najlepiej poza miejscem pracy.
  6. W przypadku skarpet ich kolor dobiera się do koloru odzieży (a nie obuwia).
  7. Czarny jest uniwersalnym i jednocześnie bezpiecznym kolorem, pasującym do każdej sytuacji bez względu na miejsce i czas.
Written by Alicja