Odliczanie podatku VAT od paliwa

Motoryzacja

Od kwietnia 2014 roku została wprowadzona zmiana, która spowodowała, że możemy odliczyć 50 % kwoty podatku VAT, jaka to jest zawarta w nabywanym przez posiadacza samochodu paliwie. Jednakże, aby można było VAT odliczyć musimy spełnić kilka zasadniczych warunków. Warto, więc zapoznać się z zasadami odliczania podatku VAT.

Kiedy możemy odliczyć podatek VAT?

Jeśli chcemy odliczyć VAT na paliwo w 2014 roku musimy wiedzieć, że paliwo, jakie kupujemy musi być wykorzystane w samochodach osobowych, bądź też innych pojazdach, jakich ciężar całkowity nie przekracza 3, 5 tony. Tego typu ograniczenie istnieje do czerwca 2015 roku i warto nadmienić, że nie dotyczy ono tych pojazdów, jakie są wykorzystywane w działalności gospodarczej. Jeżeli podatnik złoży druk VAT – 26 wówczas to ma możliwość odliczenia paliwa.

Należy zaznaczyć, że w takim przypadku podatnik ma możliwość odliczenia 100 % wartości zapłaconego podatku VAT, lecz od tej reguły istnieją także wyjątki. Aby móc, więc odliczyć podatek VAT należy głosić samochód nie później aniżeli do końca czerwca 2015. W innym przypadku nie skorzysta z takiej ulgi. Odliczenie pełnej, 100 % ulgi podatku VAT ma, więc miejsce, kiedy zgłosimy pojazd osobowy, jakiego masa nie przekracza 3, 5 tony, a także pojazd, jaki jest przeznaczony do odsprzedaży czy też dzierżawy.

Z ulgi 100 % mogą skorzystać także posiadacze samochodów osobowych, jakie mają jeden rząd siedzeń oraz miejsce przeznaczone na przewóz ładunków. Nie możemy odliczyć podatku VAT w sytuacji, kiedy naszego samochodu nie zgłosimy do czerwca 2015 roku, a także tych, dla których nie jest prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu. Co więcej z odliczenia nie skorzystamy także posiadając samochód, jaki jest wykorzystywany jedynie do celów, które to są zwolnione z podatku VAT. 

Jeśli chcemy skorzystać z owej ulgi na pewno warto przestrzegać powyższych zasad. Jeśli je zignorujemy nie będziemy mieć możliwości odliczenia podatku VAT od paliwa.

Written by Karol