Odzież survivalowa

Turystyka

Każdy z nas potrafi dostosować się do warunków, w jakich na co dzień przebywa. Dotyczy to także warunków atmosferycznych odpowiednich dla danej strefy klimatycznej.

Problemy zaczynają się jednak wówczas, kiedy to zmuszeni jesteśmy zmienić przyjazne dla nas otoczenie i przenieść się do strefy odmiennej od tej, jaką dobrze znamy i do której jesteśmy przyzwyczajeni. Wówczas musimy zaopatrzyć się w odpowiednią odzież wierzchnią, dzięki której zwiększymy swoje szanse na przeżycie w tych ciężkich warunkach.

Ubranie powinno być dopasowane nie tylko do danych warunków atmosferycznych, ale także aktywności, jaką mamy zamiar wykonywać. Obecnie możemy wybierać spośród specjalistycznej odzieży chroniącej nas przed promieniami słonecznymi, mrozem, wilgocią, wiatrem oraz pyłem. Jest więc w czym wybierać. Ubranie musi być nie tylko solidne, ale przede wszystkim wygodne, dlatego też wykonuje się je z innowacyjnych materiałów najwyższej jakości. Jednym z nich jest np. polycootonu, czyli mieszanka bawełny i poliestru. Takie połączenie tkanin sprawia, że odzież jest nie tylko wytrzymała, ale także oddycha, zapewniając maksymalne poczucie komfortu.

Każdy zwolennik survivalu powinien posiadać w swojej garderobie dopasowane do danej aktywności spodnie, kilka koszulek na zmianę, bluzy oraz okrycie wierzchnie. Trzeba liczyć się jednak z tym, że taki ekwipunek może nas trochę kosztować. Wszystko zależy od tego, z jakiego materiału wykonano dana rzecz oraz oczywiście jego marki.

W przypadku spodni najlepiej postawić na sprawdzony od lat model z odpinaną nogawką i kieszeniami po bokach. Podczas ulewy świetnie sprawdzą się te wykonane z gore-texu – materiału, który nie przyjmuje wody. Warto zaopatrzyć się także w kilka różnych koszulek, np. zwykłych bawełnianych termoaktywnych (oddychających) oraz termicznych (zapewniających ciepło). Ta sama zasada dotyczy koszul oraz bluz. Wśród tkanin termoaktywnych największym zainteresowaniem od lat cieszy się coolmax, meryl, polartec oraz rhovyl.

W ekwipunku prawdziwego survivalowca nie może zabraknąć również porządnej kurtki chroniącej przez mrozem, wiatrem oraz deszczem. Najlepszy materiał z jakiego można ją wykonać to oczywiście to ortalion, który nie odprowadza ciepła na zewnątrz. Popularne są także woodoodporne materiały membranowe t.j. aqua-tex, gore-tex i supra-tex. Najlepiej wybrać wodoodporność od 15.000mm. Istotna jest również sama oddychalność kurtki membranowych też jest ważna – do wypraw i turystyki potrzeba oddychalności powyżej 10.000. Wówczas możemy mieć pewność, że nie przemokniemy.

Źródło:

adventuresquad.pl – odzież survivalowa

Written by Karol