W ogrodzie, a może… w domu? Poznaj różne rodzaje hamaków

Ogrodnictwo

Hamak to świetny sposób na relaks na świeżym powietrzu. Ale czy można go zamontować tylko w ogrodzie? Poznaj różne rodzaje hamaków i dowiedz się, które z nich sprawdzą się także w mieszkaniu!

Hamaki tradycyjne i hamaki z poprzeczką

Największą popularnością cieszą się dwa rodzaje hamaków: tradycyjne oraz wyposażone w poprzeczki. Pierwsze zbudowane są z pojedynczego kawałka materiału, lub też prostej plecionki, która pod wpływem obciążenia rozprostowuje się i otacza siedzącą osobę. Dzięki temu leżenie w hamaku tradycyjnym jest bardzo bezpieczne, trudno bowiem z niego wypaść. Drugi rodzaj powstał poprzez zamontowanie dwóch poprzeczek, które mają za zadanie utrzymywać hamak w pozycji równoległej do gruntu. Hamaki z poprzeczkami są płytsze, nie zapadamy się w nie. Z tego właśnie powodu są one mniej stabilne, łatwo stracić równowagę, zwłaszcza obracając się lub wstając. Ich podstawowym plusem jest jednak znacznie większe pole widzenia niż w przypadku hamaków tradycyjnych.

Hamaki-fotele i hamaki-namioty

Ciekawym rozwiązaniem na wypoczynek w ogrodzie są też hamaki-fotele. Umożliwiają one relaks w pozycji siedzącej, dzięki czemu możemy jednocześnie oddać się czytaniu książki i gazety. Problemem nie będzie także wypicie kawy czy herbaty podczas siedzenia w takim hamaku. Do powieszenia takiego ogrodowego fotela potrzebna jest solidna gałąź drzewa lub specjalny stelaż – stojaki takie wykonywane są z drewna lub metalu. Ich dodatkową zaletą jest mobilność. Jeśli chcemy posiedzieć na tarasie, stawiamy stelaż na tarasie; jeśli wolimy pobyć w odosobnieniu, bez problemu przemieścimy całą konstrukcję do ogrodu. Hamaki ogrodowe w formie namiotów to świetny sposób na biwak – wyposażone w daszki lub moskitiery mogą nam się przydać zarówno podczas wypadów weekendowych, jak i w czasie dalekich egzotycznych podróży.

Hamak w domu? Czemu nie!

Zastosowanie hamaka nie ogranicza się jednak wyłącznie do ogrodu. Z powodzeniem sprawdzi się on także jako element wyposażenia mieszkania. Bez trudu zmieści się właściwie w każdym pokoju. Do jego zamocowania potrzebne będą solidne punkty: dwa w przypadku hamaka tradycyjnego lub hamaka z poprzeczką, jeden w celu zamontowania hamaka-fotela. Mogą być to elementy konstrukcyjne (takie jak belki stropowe, belki konstrukcyjne) lub haki zamontowane w wytrzymałych ścianach lub stropie. Zanim zaczniemy wiercić, upewnijmy się jednak, z czego wykonana jest ściana i jakie obciążenia zniesie. Hamak w pokoju może być okresowym elementem wyposażenia lub na stałe zastępować inne meble – fotele lub kanapy. W przypadku zastosowania we wnętrzach największym powodzeniem cieszą się hamaki-fotele, niekiedy wyposażone w konstrukcje usztywniające oparcia oraz podłokietniki. Takie meble świetnie sprawdzą się w salonie – możemy w nich poczytać książkę, obejrzeć film, wypić kawę z przyjaciółmi, czy też posiedzieć z tabletem lub laptopem.

Istnieje kilka rodzajów hamaków: tradycyjne, z poprzeczką, hamaki-fotele oraz hamaki-namioty. Każdy z nich dobrze sprawdzi się w ogrodzie oraz w domu.

 

Written by Alicja