Pielęgnacja włosów

Zdrowie Uroda

Włosy są wizytówką współczesnego człowieka – piękne, zadbane sprawiają, że ludzie zwracają uwagę na ich właściciela. Aby nasze włosy przykuwały uwagę innych ważna jest ich pielęgnacja, która zależna jest od rodzaju włosów. Nawet najlepszy i najdroższy kosmetyk do pielęgnacji włosów źle dobrany możesz bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Na głowie każdego człowieka znajduje się około 100 tysięcy włosów, długość ich życia to od 2 do 6 lat i jest to faza wzrostu, po której następuje faza spoczynku – czyli wypadania włosa, normą jest gdy dziennie tracimy ich nie więcej niż 100.

Zdrowy wygląd włosów zależy w głównej mierze od wody, a dokładniej mówiąc od zachowania równowagi wodno-tłuszczowej. Związane jest to z budową włosa, a właściwie  głównym jego budulcem – keratyną, gdy jest w niej mało wody włos staje się kruchy, łamliwy, podatny na uszkodzenia, natomiast gdy wody jest za dużo włos traci swoją sprężystość.

Rodzajów włosów jest wiele: normalne, przetłuszczające się, suche, mieszane, z łupieżem, zniszczone, cienkie i delikatne. Każdy rodzaj wymaga innej pielęgnacji, każdy z nich może wyglądać pięknie i lśniąco jeśli zostanie odpowiednio potraktowany.

Pielęgnacja włosów normalnych – rodzaj, który chciałaby mieć każda kobieta, są błyszczące, puszyste, sprężyste, nie rozdwajają się, mają naturalnie piękny i zdrowy wygląd, nie elektryzują się ani nie puszą, łatwo poddają się układaniu. Są łatwe w pielęgnacji, wymagają mycia 2 do 3 razy w tygodniu lekko nawilżającymi szamponami, stosowania delikatnych odżywek, a raz w miesiącu odżywki regenerującej.

Pielęgnacja włosów przetłuszczających się – nadmierna produkcja sebum powoduje, że wymagają one częstszego mycia. Brak możliwości odparowania nadmiaru wody powoduje, że włosy trudno się układają, tracą swoją sprężystość. Wykazują one skłonność do wypadania oraz łupieżu. Do ich pielęgnacji najlepiej używać oczyszczających, normalizujących szamponów dziegciowych, siarkowych lub ziołowych. Z odżywek lepiej zrezygnować lub stosować ich w bardzo małych ilościach, podobnie jak z produktami nabłyszczającymi. Włosów tego typu nie należy myć gorącą wodą, suszyć ciepłym strumieniem suszarki ani mocno wycierać ręcznikiem. 

Pielęgnacja włosów suchych – zbyt mała ilość sebum powoduje zbytnie obniżenie poziomu wilgotności, co wpływa na sztywność oraz twardość włosa powodując tym samym jego łamliwość. Sprawiają one trudności podczas układania oraz elektryzują się. Do ich pielęgnacji najlepiej stosować szampony, jak i odżywki mocno nawilżające oraz odżywiające z witaminami. Polecane jest również stosowanie masek do włosów, aby przywrócić im odpowiednią wilgotność. Najlepiej zrezygnować z suszenia włosów suszarką.

Bez względu na rodzaj oraz kondycję naszych włosów, pamiętajmy aby kosmetyki stosować z rozsądkiem – ich nadmiar może czasami wyrządzić więcej szkód niż korzyści.

Źródło:

Uroda – happyandtrendy.pl

Written by Alicja