PLECAKI TURYSTYCZNE I SAKWY ROWEROWE

Turystyka

Jeżeli jesteś osobą aktywną fizycznie, uwielbiasz wędrówki po górach, jeździsz na rowerze i czujesz się doskonale w ciągłym ruchu – z pewnością poszukujesz odpowiedniego plecaka bądź sakwy rowerowej, w której zabierzesz wszystkie najbardziej potrzebne rzeczy.


 

Istnieje wielu producentów i każdy z nich ma do zaoferowania przynajmniej kilka modeli – niestety może to spowodować mętlik w głowie. Właśnie dlatego nie będę pisał o konkretnej marce czy modelu, ale skupię się na ogólnym zarysie problemu.

PLECAKI TURYSTYCZNE

Plecak turystyczny powinien być wykonany z wytrzymałego materiału, najlepiej gwarantującego także w pewnym zakresie wodoszczelność (aby zawartość plecaka nie była przemoczona w przypadku gdy złapie Cię deszcz podczas wędrówki po górach). Najpopularniejsza w tej kwestii jest “codura” – doceniana zarówno przez najwytrwalszych zapaleńców ekstremalnej turystyki, jak i wojsko. Kolejnym aspektem na który należy zwrócić uwagę to pojemność dobrana pod indywidualne możliwości (każdy zbędny kilogram będzie Ci towarzyszył przez całą drogę) – istnieje bowiem pewna zależność polegająca na tym, że niewykorzystana pojemność korci do zapakowania “jeszcze czegoś potrzebnego”. Wynikiem często jest przesadzona ilość zbędnych rzeczy na plecach. Tak więc standardowe pojemności (w litrach) z jakimi się można spotkać to: do 20l, do 50l oraz olbrzymy o pojemności 80l i większe.

Materiał z jakiej wykonany został plecak, jego pojemność – to jednak nie wszystko. Rynek pełen jest propozycji, w których sposób rozlokowania i pojemność poszczególnych kieszeni i komór zapewnia rozsądne zagospodarowanie przestrzeni. Istnieją także modele, gdzie niemal cała pojemność niejako “wrzucona” zostaje w główną komorę, co nie daje dużego pola do popisu – po prostu będziesz zmuszony do wrzucania jednej rzeczy na drugą, utrudni to dostęp do tych na niższym poziomie (warto w takim przypadku przemyśleć zakup i nie kierować się wyglądem zewnętrznym)

Fani plecaków zdobiących kamuflażem, także mają olbrzymi wybór topowych producentów. Osobiście najbardziej cenię dwie firmy, których produkty cieszą sie zasłużoną renomą – są to Janysport oraz Wisport. Reasumując: podczas doboru plecaka kieruj się pojemnością, jakością wykonania (użytymi materiałami, zamkami błyskawicznymi itd.), a dopiero na końcu kolorem.

SAKWY ROWEROWE

Każdy jeżdżący aktywnie rowerzysta wie jak przydatne są sakwy, które po doczepieniu do bagażnika umożliwiają zabranie z sobą wszelkich niezbędnych akcesoriów (w tym nawet namiotu, gdy jest taka potrzeba). Oczywiście jeżeli Twoje potrzeby są mniejsze, nie jesteś skazany na typowej wielkości sakwy – możesz sięgnąć po wersje podpinane do ramy rowerowej (zazwyczaj w kształcie trójkąta). Charakteryzują sie one oczywiście odpowiednio mniejsza pojemnością, jednak zmieszczą podstawowe rzeczy zabierane ze sobą zwykle na przejażdżkę rowerową. Warto zwrócić uwagę, że istnieją także torby mocowane na kierownicy (ich parametry są oczywiście zależne od konkretnego modelu, podobnie jak jakość zastosowanych komponentów)

Jeżeli zastanawiasz się na co zwrócić uwagę:

– odpowiednia pojemność w zależności od potrzeb,

– z jakiego materiału zostały wykonane i czy są odpowiednio dobrze wykonane,

– zastosowane szwy oraz ich odporność na przenikanie wody,

– jakość klamer (ważne by były odporne na łamanie),

– wykorzystywany system nośny oraz jego wytrzymałość na obciążenia,

– obecność elementów odblaskowych, dla zachowania maksymalnego bezpieczeństwa na drodze.

 

Źródło zdjęć:

adventuresquad.pl

Źródło zdjęć:

adventuresquad.pl

Written by Alicja