Podatki w krzywym zwierciadle

Biznes Finanse

Podatki, czy aby na pewno są one niezbędne do prawidłowego działania państwa i społeczeństwa w rezultacie ich płacenia. Otóż jak się okazuje prawie każdy z dotychczasowych noblistów z ekonomi dowodzi w swoich publikacjach i wystąpieniach że im mniejsze podatki, tym gospodarka państwa ma się lepiej. Im więcej obciążeń podatkowych zostaje zdjętych z pracujących ludzi, tym prężniej gospodarka państwa się rozwija, a jak wiadomo im lepiej rozwija się gospodarka, tym więcej pieniędzy zostaje w budżecie na wszystkie niezbędne budżetowe wydatki. Koło się zamyka i wszyscy są zadowoleni.

Prześledźmy teraz na przykładzie co dzieje się jak państwo narzuca nam coraz większe obciążenia podatkowe różnej maści. Mamy zwykłego Kowalskiego który prowadzi mały zakład produkujący meble. Niestety państwo zwiększyło mu podatek dochodowy o 10%, oczywiście w wyniku tego meble produkowane przez Kowalskiego podrożały o mniej więcej 10%. Dodatkowo został również podniesiony podatek od nieruchomości o kolejne 10%, nie trzeba być jasnowidzem aby przewidzieć że meble znowu podrożały o kolejne 10%. Jeśli jeszcze dodamy do tego podniesienie akcyzy za paliwo o 10%, automatycznie firma dostarczająca meble wyprodukowane przez Kowalskiego również podniesie cenę swojej usługi o 10%. W ten oto prosty sposób końcowy produkt dla zwykłego klienta w postaci szafy podrożał o około 30%. Wiadomo, jest to pewne uproszczenie, ale idea jest zachowana.

Zastanówmy się teraz co zrobi przysłowiowy Nowak, który chciałby kupić sobie nową szafę. Zanim podatki zostały podniesione i cena szafy była mniejsza, Nowak z uśmiechem na ustach kupiłby szafę, a być może dorzuciłby do rachunku parę krzeseł i stół. Po prostu byłoby go na taki wydatek stać. Nowak byłby zadowolony, bo miałby nowe meble, Kowalski natomiast z zapałem zabrałby się za produkcję następnych mebli widząc jak szybko sprzedał szafę. Gospodarka rośnie, wpływy z podatków rosną, państwo ma do dyspozycji więcej pieniędzy.

Co jednak się dzieje w przedstawionym przykładzie – Nowak widząc rosnącą cenę szafy jednak stwierdza, że jego stara szafa ciągle jest dobra i postanawia nie kupować nowej. Być może kupi ją za miesiąc, a być może w ogóle zrezygnuje z jej zakupu. Kowalski natomiast nie sprzedając szafy nie zarobi pieniędzy, a z ich braku nie wyprodukuje następnych mebli. W najlepszym przypadku zarobi mniej, w najgorszym będzie musiał zamknąć firmę z braku zleceń. Tak czy inaczej gospodarka spowalnia, pieniędzy z podatków jest mniej, zarówno Kowalski jak i Nowak są niezadowoleni i gorzej się im żyje.

Jak zostało pokazane w powyższym artykule, aby pobudzić gospodarkę należy koniecznie zmniejszać podatki, a nie je zwiększać. Każde zwiększenie obciążeń fiskalnych spowoduje chwilowy wzrost wpływów do budżetu państwa, ale za rok gospodarka spowolni, a pieniędzy będzie mniej. Problem dziury budżetowej powróci ze zdwojoną siłą. Wszystko zależy od mądrości obecnych przy władzy ludzi, którzy rozumiejąc te podstawowe zasady ekonomi zamiast zwiększać podatki, za wszelką cenę będą dążyć do ich zmniejszenia – czego sobie i wszystkim życzę.

Centrum Biznesowe Ogrodowa58
Artykuł został przygotowany przez Centrum biznesowe Ogrodowa58 – Wszystko czego potrzebuje Twój biznes.
Written by Karol