Półwysep Helski

Turystyka

Półwysep Helski otoczony wodami Zatoki Puckiej, jak i Bałtyku jest wyjątkowo malowniczym miejscem na mapie Polski. Przedstawiamy Państwu trzy kurorty, które są wizytówką turystyczną Mierzei Helskiej.

Władysławowo

We Władysławowie koniecznie trzeba odwiedzić Dom Rybaka, który już z daleka przykuwa uwagę ze względu na wyniosłą wieże. Obiekt wzniesiono w latach 50. XX wieku jako hotel dla rybaków. Dziś mieści się tu urząd miasta, ale największą atrakcją jest punkt widokowy z którego widać morze, przylądek Rozewie, Zatokę Pucką i Mierzeję Helską. Wśród innych zabytków we Władysławowie warto zobaczyć kościół pw. Wniebowzięcia NMP, gdzie w sezonie odbywają się koncerty organowe. W Hallerowie, czyli pensjonatowej dzielnicy miasta znajduje się willa generała Hallera “Hallerówka”.

Jastarnia

Położone w połowie długości Mierzei Helskiej miasteczko jest jednym z najpopularniejszych kurortów nad polskim morzem. Podczas sezonu tętni życiem do białego rana, szczególnie reprezentacyjny deptak, czyli ulica Sychty. Największym atutem Jastarni są oczywiście kąpieliska i plaże, ale warto zobaczyć również Chatę Rybacką z 1881 roku, która została zbudowana z wyrzuconego przez morze drewna, pochodzącego z rozbitych statków. Obecnie mieści się w nim muzeum ukazujące sprzęty i narzędzia rybackie. Inne ciekawe miejsca to Ośrodek oporu Jastarnia (zespół fortyfikacji) czy Muzeum Rybackie Pod Strzechą.

Hel

Hel położony jest na samym krańcu Mierzei Helskiej. Reprezentacyjnym miejscem w Helu jest ulica Wiejska, gdzie można podziwiać dawne zabudowania, kupić pamiątkę czy smacznie zjeść. Wśród atrakcji Helu warto zobaczyć Muzeum Rybołówstwa ze skansenem tradycyjnych łodzi rybackich oraz z wieżą z widokiem na morze, kurort i plaże, Latarnie Morską czy Muzeum Obrony Wybrzeża Stowarzyszenia. Punktem obowiązkowym jest wizyta w fokarium Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie pomaga się tym sympatycznym stworzeniom.

Kurorty położone na Mierzei Helskiej to nie tylko piaszczyste plaże i malownicze krajobrazy, ale i ciekawe możliwości spędzania wolnego czasu, takie jak rejsy kutrem, szkoła windsrfingu czy nurkowanie. Jedno jest pewne – turysta na Helu nie będzie się nudził!

Written by Karol