Produkcja ręczników

Dom i Wnętrze

Ręczniki z założenia mają nam służyć głównie do wycierania rąk, a także do osuszania całego ciała po zażytej kąpieli. Posiadają one także wiele innych zastosowań. Sposób ich wykorzystania zależy w głównej mierze od ich wielkości oraz materiału, z jakiego zostały wykonane.

 

 

Na rynku figuruje wiele firm, które zajmują się wytwarzaniem ręczników. Wśród nich prym wiedzie niewątpliwie marka Zwoltex, która uchodzi za lidera produkcji wysokiej jakości ręczników łazienkowych, plażowych oraz hotelowych. W asortymencie firmy znajdziemy również ściereczki kuchenne oraz ręczniki reklamowe.

 

Najlepszej jakości ręczniki wykonuje się z wysokogatunkowej bawełny, która i jest przyjemna w dotyku i bardzo dobrze pochłania wodę. Wyrób ten cieszy się oczywiście największym zainteresowaniem klientów. Ręczniki produkuje się również z tkanin syntetycznych oraz lnianych. Hitem ostatnich miesięcy okazały się natomiast ręczniki bawełniane z domieszką bambusa, który sprawia, że z każdym praniem stają się one jeszcze bardziej miękkie i nie tracą właściwości pochłaniania wody.

 


 

Cały proces wytwarzania ręczników rozpoczyna się w przędzalni, w której to tworzy się nici wykorzystywane do dalszej produkcji. Otrzymana w ten sposób przędza trafia do tkalni, gdzie powstaje gotowy do dalszej obróbki materiał. Ten z kolei, w postaci długiego rulonu wędruje do farbiarni. Zanim jednak zostanie poddany zabiegowi koloryzacji, trafia do wielkiego zbiornika wypełnionego wodą utlenioną oraz podchlorynem i chlorynem sodu, gdzie zostaje wybielony. Zabieg ten jest konieczny, gdyż tkanina nie poddana odbarwieniu źle przyjmuje kolory. Białe zwoje materiału są następnie kilkakrotnie prane, aby pozbyć się z tkaniny wszystkich substancji chemicznych. Poddaje się je również obróbce antybakteryjnej, która zabezpiecza ręcznik przed brzydkim zapachem, bakteriami oraz pleśnią. Po tych zabiegach materiał wreszcie może zostać zafarbowany na pożądany odcień i trafić do obróbki mechanicznej. Tym zajmuje się wykańczalnia. Tu materiał jest obszywany i poddawany starannej kontroli jakości. Następnie trafia do szwalni, gdzie wykrawa i obszywa się odpowiednich rozmiarów ręczniki.

 

 

Źródło:

1. Ręczniki – wikipedia.org

2. Ręczniki – poscielowo.com

 

Written by Alicja