Profesjonalna i długotrwała korekta lakieru samochodu

Motoryzacja

Powłoka lakiernicza stanowi bardzo ważny element każdego samochodu – to właśnie ona chroni stal przed rdzą. Niestety bardzo łatwo o drobne ryski i przebarwienia, jednak wystarczy odpowiednia pielęgnacja samochodu z wykorzystaniem profesjonalnych środków chemicznych, by Twój samochód wyglądał jakby przed chwilą wyjechał z salonu.

Trzy podstawowe kroki jakie należy wykonać, by lakier Twojego samochodu zachował swoją świetność (oczywiście rytuał ten należy powtarzać regularnie co jakiś czas):

1. Wyczyść i odtłuść lakier (CLEANERY)

Warto sięgnąć po “cleanery”, za pomocą których z łatwością usuniesz wszelkie zanieczyszczenia oraz odtłuścisz powierzchnię przygotowując ją do polerowania, bądź woskowania (zależnie od tego jaką strategię obierzesz). Wysokiej jakości produkty są w stanie w pewnym zakresie zniwelować problem z drobnymi zarysowaniami lakieru, co nie jest bez znaczenia dla jego kondycji. Warto wspomnieć, że wspomniany tłuszcz pochodzi z ciał martwych owadów i wbrew pozorom często trudno jest je usunąć w 100%. Na rynku istnieje olbrzymi wybór tego typu produktów, różniących się między sobą właściwościami – warto zwrócić uwagę, czy na opakowaniu widnieje informacja o konieczności nakładania go na samochód znajdujący się w cieniu.

2. Wypoleruj lakier

Polerowanie wykonuj przy wykorzystaniu pasty polerskiej, pomoże Ci ona w korekcie lakieru, w tym usunie przebarwienia i zarysowania. Oczywiście zanim przystąpisz do prac musisz przeprowadzić inspekcję lakieru, a konkretniej zmierzyć jego grubość. Musisz być bowiem świadomy, że polerowanie usuwa część lakieru. Niestety użytkowany samochód ma jedną przypadłość – szybko pojawiają się na nim rysy (część wskutek uderzeń o drobiny piasku podczas jazdy, inne od nieodpowiedniego mycia samochodu). Większość z nich można spokojnie usunąć poprzez profesjonalne polerowanie samochodu. Niestety, jeżeli uszkodzenie sięga warstwy podstawowej nie obejdzie się bez wizyty u lakiernika. Reasumując prawidłowo przeprowadzone polerowanie pozwala na usunięcie utlenionej warstwy lakierniczej, wżerów i śladów po ptasich odchodach oraz zmatowień i rys.

3. Woskowanie samochodu

Najważniejszym krokiem jest zakup odpowiedniej jakości wosku, dzięki któremu Twój samochód będzie wyglądał jak nowy. Jest to ostatni etap pielęgnacji, jednak nie mniej ważny jak poprzednie. Podstawową rolą wosku jest poprawa wyglądu i blasku lakieru, który jednocześnie zabezpieczany jest przed wpływem środowiska zewnętrznego. Można wyróżnić kilka typów wosków jakie występują powszechnie na rynku: naturalne oraz syntetyczne. Inną kwestią jest forma: pasty bądź płynu (jak możesz się domyśleć jest znacznie łatwiejsza w aplikacji).

– czym kierować się podczas wyboru wosku samochodowego

Wybór wosku musi być uzależniony od tego, w jaki sposób eksploatujesz samochód. Jeżeli użytkujesz go codziennie warto postawić na bardziej trwałe woski hybrydowe bądź sztuczne (salanty). Natomiast jeżeli wóz ma po prostu oszałamiać wyglądem i lśnić jak diament – zdecydowanie wosk naturalny będzie najlepszym wyborem. Kolejnym aspektem, który koniecznie musi być uwzględniony przy wyborze wosku to twardość oraz kolor powłoki lakierniczej. Woski trudne w aplikacji raczej nie powinny być stosowane w przypadku miękkich lakierów ze względu na duże ryzyko powstania jego uszkodzeń podczas docierania.

Niezależnie od typu wosku, na jaki się zdecydujesz musisz wiedzieć, że jego największą zaletą są właściwości hydrofobowe, które sprawiają, że woda nie utrzymuje się na powierzchni lakieru, a po prostu szybko z niego spływa. Zapobiega także gromadzeniu się brudu na lakierze.

Źródło:

https://donkeygarage.pl/k/16/woski-samochodowe-i-sealanty

http://moto-wiadomosci.pl/temat/moto/profesjonalny+wosk+samochodowy

Written by Alicja