RADIA SAMOCHODOWE

Motoryzacja

Radio samochodowe jest jednym z najważniejszych (zaraz po jakości głośników) elementów warunkujących najwyższą jakość nagłośnienia w kabinie samochodu. Istnieje wiele typów produktów, skierowanych do różnych grup docelowych (co ma oczywiście przełożenie na ich cenę i zastosowane podczas ich produkcji materiały).

Coraz modniejsze jest montowanie w samochodach stacji multimedialnych typu 2 DIN, oferujących niesamowicie szeroką paletę funkcji (są to prawdziwe kombajny multimedialne). Jeżeli natomiast jesteś użytkownikiem starszego modelu samochodu, będziesz niejako skazany na radia 1 DIN.

– 1 DIN

Radia tego typu należałoby zaklasyfikować do grupy „klasycznych”, ze względu na fakt, że montowane są najczęściej w starszych samochodach, których instalacja nie przewiduje innych rozwiązań. Oferują one oczywiście wysokiej jakości dźwięk, a ich prezencja i design zdecydowanie może się podobać. Jedynym ich „mankamentem” jest brak obsługi funkcji multimedialnych – funkcjonalność obejmuje wyłącznie odtwarzanie nagrań z CD, bądź prosto z radia.

– 2 DIN

Radia samochodowe tego typu właściwie powinny być nazywane stacjami multimedialnymi, bowiem oferowane przez nie rozwiązania i funkcjonalności, znacznie przekraczają to, co mogą zaoferować klasyczne radioodtwarzacze.

Wybierając urządzenie tego typu, warto zwrócić uwagę na jakość wykonania, bowiem ma to olbrzymi wpływ na ich trwałość i niezawodność. Wyposażone są zwykle w bardzo duże kolorowe wyświetlacze, które podają wiele przydatnych informacji, takich jak nazwa słuchanego radia, tytuł piosenki i jej wykonawcę. Oczywiście o ile samo radio może sczytywać dane z pamięci masowej, pozwala na dostęp do utworów muzycznych, poprzez zamieszone na nośniku katalogi.

Radia 2 DIN są często wyposażone w odbiorniki GPS, co pozwala po wcześniejszym wgraniu map, na wykorzystanie ich w roli nawigacji samochodowej. Ciekawostką są systemy, na których pracują – do najpopularniejszych zalicza się oczywiście system Android oraz Windows. Gwarantują one dosyć stabilną i szybką pracę całego urządzenia. Dotykowy ekran pozwala na znacznie wygodniejszą obsługę samego radia i wyświetlanie plików multimedialnych (często także zdjęć). Natomiast łączność w systemie bluetooth, umożliwia sparowanie np. z telefonem i odtwarzanie znajdującej się w nim muzyki (oraz wideo). Zależnie od radia, może posłużyć także jako zestaw głośnomówiący. Mogą służyć także jako ekran, na którym będzie wyświetlany obraz z kamery cofania.

Stacje multimedialne, jak sama nazwa wskazuje, łączy w sobie olbrzymią ilość funkcji, bez konieczności montowania innego osprzętu – co bez wątpienia jest ich olbrzymią zaletą. Zostały one stworzone także z myślą o rozrywce (co jest jednoznacznie widoczne, po zaznajomieniu się z ogromem ferowanych przez nie funkcji).

Cena radia 2 DIN, może wydawać się wysoka, jednak jeżeli przeanalizujesz, ile różnych urządzeń musiałbyś kupić, aby zapewnić sobie przynajmniej zbliżoną ilość funkcji, zrozumiesz, że realnie nie jest to zła propozycja. Montując stację multimedialną do swojego samochodu, nie tylko podnosisz jego prestiż, ale nadajesz mu nowego charakteru!

Źródło grafik:

http://eautoradio.pl/

Written by Alicja