Ratownictwo drogowe

Motoryzacja

Wypadki drogowe to prawdziwa zmora każdego społeczeństwa – wzbudzają powszechny strach, gdyż mogą przytrafić się każdemu kierowcy i najczęściej mają dramatyczne konsekwencje, łącznie ze śmiercią kilku osób.

Do najczęstszych przyczyn wypadków drogowych należy m. in. niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub narkotyków czy nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Wypadki mogą też być spowodowane złym stanem technicznym dróg, warunkami atmosferycznymi.  W wielu sytuacjach sprawnie działające służby ratownictwa drogowego są jedyną nadzieją dla uczestników wypadku. Sprawne, czyli nie tylko posiadające wykwalifikowanych ludzi, ale mające również profesjonalny i dobry sprzęt. Spory wybór sprzętu do ratownictwa drogowego oferuje firemax.pl.

Podstawowym narzędziem dla ratowników są nożyce, którymi można przeciąć blachę. Świetną propozycją są np. nożyce S 311 E2 – nie tylko ze względu na skuteczność i wygodę, ale i ciężar (poniżej 20 kg z akumulatorem). Bardzo przydatnym narzędziem jest też piła ratownicza LES 18 – zwłaszcza w sytuacji, gdy trzeba wyciąć szyby ze szkła klejonego. Piła, która oferowana jest zestawie z akumulatorem, ładowarką i brzeszczotami poradzi sobie też z metalem, drewnem czy tworzywem sztucznym.

W nowszych samochodach ciężarowych zawieszenie kabiny z jednej strony zapewnia wygodę i amortyzuje wstrząsy w czasie jazdy, ale jednocześnie jest zagrożeniem podczas wypadku. Ratownicy drogowi muszą mieć więc na swoim wyposażeniu stabilizator, który umożliwia zminimalizowanie ruchu kabiny i ustabilizowanie jej. Innym sprzętem, który przydaje się w wypadkach z udziałem samochodów ciężarowych czy autobusów jest platforma aluminiowa, na której zmieści się kilka osób.

W ofercie sklepu firemax nie może zabraknąć również podnośników, które służą do szybkiego i bezpiecznego podnoszenia i stabilizacji samochodów.

Błyskawiczna reakcja odpowiednich służb ratowniczych nieraz uratowała komuś życie. Warto jednak pamiętać, że straż pożarna potrzebuje nie tylko wykwalifikowanych ludzi, ale i profesjonalnego sprzętu – bez niego szanse na skuteczne uratowanie ofiar wypadku znacznie maleją…

Źródło:

Firemax.pl – Narzędzia Ratownicze

Written by Karol