Rodzaje jeansów

Moda

Choć z jeansu można produkować prawie wszystko, to spodnie wciąż pozostają najpopularniejszym produktem denimowym.

Ta różnorodność spowodowała jednak, że niekiedy trudno znaleźć to, co jest potrzebne. Pomagają w tym niekiedy różne klasyfikacje, na przykład określające wysokość stanu albo krój.

W pierwszym przypadku sprawa jest stosunkowo prosta: stan może być wysoki, normalny, niski lub bardzo niski (high, regular, low albo super low rise). Dwie ostatnie kategorie nazywa się zbiorczo biodrówkami. W pierwszym przypadku opaśnica znajduje się powyżej pępka, w drugim go zakrywa, w trzecim i czwartym znajduje się od 3 do nawet 10 centymetrów poniżej pępka.

Dużo bardziej skomplikowana jest klasyfikacja krojów, która w podstawowej wersji ma 5 klas, ale w rozbudowanych systemach wyróżnia się ich sześć lub siedem razy więcej. Klasyczne jeansy to krój trousers z szeroką nogawką od biodra po kostkę. Jeśli szerokość jest mniejsza, ale również stała na całej długości, to taki krój nazywa się straight jeans i zasadniczo te dwa typy są oryginalnie męskie, choć równie popularny niegdyś był dziś uznawany raczej za damski krój boot-cut, umożliwiający noszenie nogawek na wyższych butach. Kolejne style to fare jeans, w których nogawka jest rozkloszowana od kolana w dół (często w tej kategorii umieszcza się dzwony, choć to dość dwuznaczne, ponieważ szerokość rozkloszowania może być bardzo różna). Typowo damskim krojem jest skinny jeans, a więc spodnie ściśle przylegające do ciała na całej długości. W tej ostatniej klasie większość jeansów to już propozycje z domieszką włókiem syntetycznych, co wprawdzie nie wpływa na zmiany klasyfikacji, ale może stanowić dodatkową wskazówkę zakupową.

W bardziej skomplikowanych podziałach uwzględnia się długości i szerokości poszczególnych części nogawek oraz ich wzajemne stosunki – ponieważ jeansy przez jakieś 150 lat już budują swoją popularność, nie ma niczego dziwnego w tym, że niektóre kroje wymykają się nawet najbardziej przemyślanym próbom zaszufladkowanie jeansów.

Źródło:

Fabrykajeansow.pl – spodnie damskie jeansowe.


Written by Karol