Rodzaje lokat bankowych które warto otworzyć

Biznes Finanse


 

Lokata krótkoterminowa

Lokaty o krótkim okresie zapadalności zawierane są na okres do jednego roku. Zwykle otwierane są na dwa, ewentualnie trzy miesiące. Już na początku można zaznaczyć, że chce się założyć lokatę odnawialną. Tak więc nie trzeba będzie po jej wygaśnięciu podpisywać nowej umowy. Tego typu lokaty bankowe są świetną propozycją dla osób odkładających pieniądze na droższy zakup. Mogą oni przez kilka miesięcy kumulować gotówkę, by po krótkim czasie wybrać pieniądze w celu nabycia określonego przedmiotu.
 

Lokaty długoterminowe

Lokaty o długim terminie zapadalności zakładane są na okres powyżej jednego roku. Zwykle są to dwa lub trzy lata, ale zdarzają się przypadki otwarcia lokat nawet na okres 6 lat. Lokaty długoterminowe zakładają osoby, które przez cały czas dysponują wolną gotówką a lokatę bankową traktują jako bezpieczną formę pomnażania pieniędzy. Lokaty długoterminowe opłaca się zakładać i to na stały procent, gdy stopy procentowe są na wysokim poziomie, jednak w najbliższych miesiącach nie należy spodziewać się podwyżek. Zawarcie takiej umowy chroni przed niskim oprocentowaniem lokaty w dobie recesji gospodarczej. Obecnie klienci, którzy dwa lata temu założyli lokaty o długim okresie zapadalności generują wyższe zyski w porównaniu z klientami otwierającymi lokaty na obecnych warunkach.
 

Lokaty rentierskie

To propozycja skierowana do klientów dysponujących sporymi funduszami. W tym przypadku istnieje możliwość indywidualnego dopasowania warunków umowy depozytowej do oczekiwań danego klienta. Właściciel zdeponowanej gotówki zwykle otrzymuje wyższe oprocentowanie oraz elastyczne warunki związane z pobieraniem gotówki, czy wpłacaniem nowych środków pieniężnych. Rentier jest osobą, która bez żadnego dodatkowego wkładu pracy otrzymuje pieniądze z już posiadanego majątku. Tak więc, lokata rentierska generuje tak wysokie zyski, że właściciel lokaty jest w stanie utrzymać się z miesięcznych zysków generowanych przez lokatę.

Tak więc istnieje wiele lokat bankowych spełniających wymagania przeróżnych klientów. Można zakładać lokaty w domu, przez internet, w placówce. Każdy sam decyduje o okresie zapadalności oraz o minimalnej kwocie depozytu. Warto zatem dobrze zapoznać się z dostępnymi ofertami na rynku bankowym. Dużą pomocą w tej kwestii są rankingi lokat, które gromadzą w jednym miejscu informacje na temat wszystkich aktualnych lokat.

Aktualne zestawienie najlepszych ofert znajdziesz m.in. na oszczednoscionline.pl/ranking-lokat

Written by Alicja