Rolety rzymskie czy tradycyjne?

Dom i Wnętrze

Zasłony okienne coraz częściej odchodzą do lamusa. Znacznie więcej osób decyduje się na zakładanie rolet, które mogą – podobnie jak tradycyjne zasłony – stanowić element dekoracyjny każdego wnętrza.

Zarówno rolety materiałowe nawijane na rolkę, jak i rolety rzymskie wyposażone są w mechanizm koralikowy (łańcuszkowy) z hamulcem. W ten sposób pojawia się możliwość zatrzymania rolet w dowolnej pozycji. Rolety mocuje się do szyb (niekiedy bezinwazyjnie do ramy okiennej), dzięki czemu gwarancja na okna nie traci ważności.

Wśród rolet nawijanych na rolkę można wyróżnić kilka rodzajów. W zależności od potrzeb można zakupić rolety z kasetkami i prowadnicami. Ich celem jest maskowanie szpar, które powstają po bokach rolet oraz utrzymują materiał, gdy okno jest otwarte. Tańszą wersją są rolety z magnesami, które jednak doskonale spełniają swoje zadanie.

Inną wersją, z zupełnie innym mechanizmem są rolety rzymskie. Podnoszone są one za pomocą sznurka, tworząc fałdy materiału – w odróżnieniu od tradycyjnych rolet materiałowych nawijanych na rolkę. Ich zaletą jest łatwość w utrzymaniu czystości. Zwykle przymocowane są na rzepach, dzięki czemu bez trudu można je zdjąć i uprać. Rolety rzymskie dużo lepiej prezentują się aniżeli rolety nawijane. Bogate wzornictwo sprawia, że rolety mogą stanowić element dekoracyjny zarówno w nowoczesnych pomieszczeniach, jak i tych eleganckich i klasycznych.

 
Źródła grafik:
softfurnishingsandsewingcourses.com
kareyrollerblinds.com
risalafurniture.ae
dubaifurniture.co

Written by Karol