Rolki freestyle, czy szybkościowe? Sprawdź, jaki model będzie najlepszy dla Ciebie

Sport

Jazda na rolkach to przyjemna i zdrowa forma rekreacji. Zwłaszcza gdy na zewnątrz robi się coraz cieplej, trudno oprzeć się pragnieniu, by założyć buty na kółkach i wyruszyć w drogę. Ale czy na rolkach można tylko rekreacyjnie ślizgać się po alejkach parkowych czy dookoła jeziora? Zdecydowanie nie. Masz ochotę na naprawdę szybką jazdę? A może marzą Ci się szalone akrobacje? Dobierz więc rolki do swoich potrzeb.

rolki-freestyle-2.jpg

Rolki rolkom nierówne. Choć laikowi może się wydawać, że buty na kółkach to buty na kółkach – rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Wystarczy, że nieco bliżej przyjrzysz się modelom dostępnym w dobrych sklepach, aby dostrzec różnice w konstrukcji poszczególnych modeli. Poza tymi najbardziej klasycznymi – idealnymi dla początkujących – rolkami rekreacyjnymi (fitness), znajdziesz również m.in. rolki freestyle oraz rolki szybkościowe. Przyjrzyjmy się bliżej tym dwóm modelom.

Rolki freestyle, czyli co?

Freestyle’owe rolki powstały z myślą o zaawansowanych rolkarzach, którzy mają ochotę spróbować swoich sił, jeżdżąc slalomem. Wąsko rozstawione na trasie pachołki, pomiędzy którymi trzeba precyzyjnie manewrować, wymagają specjalnej konstrukcji samych „butów na kółkach”. Właśnie dlatego rolki typu freestyle:

  • wyróżniają się dość małymi (72-80 mm średnicy) i bardzo twardymi kółkami – zbliżonymi parametrami do tych montowanych w rolkach hokejowych – często w szynie montowane są koła w kilku rozmiarach – tak, aby tworzyły tzw. „banana”
     
  • muszą mieć bardzo komfortowe buty – takie, które jednocześnie stabilizują kostkę i stopę, a jednocześnie zapewniają elastyczność poruszania się; to najczęściej buty z wyżej „położoną” piętą, które ściśle przylegają do stopy (nie można sobie pozwolić nawet na najmniejsze luzy); profesjonaliści wybierają tzw. modele bezlinerowe, a więc ze zintegrowaną szyną;
     
  • mają krótką szynę – najczęściej o długości poniżej 250 mm (im mniejsza stopa, tym krótsza powinna być szyna).

 

Taka konstrukcja sprawia, że jazda pomiędzy rozstawionymi na szlaku kolorowymi kubeczkami czy pachołkami staje się czystą przyjemnością. Pamiętaj jednak, że tego typu model nie nadaje się na tradycyjne trasy. Rolki freestyle w szerokiej ofercie modeli znajdziemy w Asport.pl, internetowym sklepie sportowym.

rolki-freestyle-2.jpg

Rolki szybkościowe – idealne nie tylko na tor

Rolki szybkościowe – określane też czasem jako freeride – wyglądają zupełnie inaczej niż te slalomowe. Podstawowa różnica to zastosowane w nich koła. Są znacznie większe – także od tych stosowanych w rolkach fitness. Na szynie znajdują się najczęściej trzy koła o średnicy ok. 100 mm o wysokiej trwałości. Ponadto te modele mają dość krótkie, aluminiowe płozy oraz wysokie lub półwysokie twarde buty ze stabilizacją kostki. Ich konstrukcja jest lekka, a hamulec, w który wyposażone są rolki, oferuje możliwość regulacji – tak, aby dało się go dostosować do własnego rytmu i stylu jazdy.

Rolki freeride są idealne, jeśli wybierasz się na tor wrotkarski i chcesz z dobrą prędkością pokonywać kolejne kilometry, a także odpowiednie do poruszania się po mieście – możesz na nie zamienić swój samochód i szybko przemieszczać się np. z domu do pracy, unikając korków.

Written by Alicja