San Francisco

Turystyka

San Francisco to bardzo ciekawe miasto, kojarzone między innymi z mrocznym więzieniem Alcatraz, mostem Golden Gate Bridge, drapaczami chmur i unikatowymi na skalę światową tramwajami.

Więzienie Alcatraz

Alcatraz to prawdopodobnie najbardziej znane więzienie na świecie, o czym świadczy choćby liczba filmów kręconych na Wyspie Głuptaków (m. in. „Ucieczka z Alcatraz”, „Twierdza”, „Ptasznik z Alcatraz”). Więzienie o zaostrzonym rygorze funkcjonowało od 1934 do 1963 roku, w tym czasie swój wyrok odsiadywał tu między innymi Al Capone. Do dziś emocje wzbudzają próby ucieczek z wyspy – oficjalnie nikomu się to nie udało, choć nadal nieznane są losy Franka Morrisa oraz braci Johna i Clarence’a Anglinów. Stróżom prawa nigdy nie udało się znaleźć ciał uciekinierów ani uzyskać potwierdzonych informacji o ich losie

Golden Gate Bridge

Most nad cieśniną Golden Gate łączący San Francisco z hrabstwem Marin zalicza się do najsłynniejszych mostów świata. Podobnie jak Alcatraz, także Golden Gate Bridge przewija się w filmach, literaturze czy nawet grach komputerowych. Most o długości 2,7 km jest popularną atrakcją turystyczną, ale ma też nieco mroczniejszą stronę – z racji dużej liczby samobójców, którzy decydują się na skok z tego obiektu. Szacuje się, że taką próbę podjęło już ponad 2000 osób.

Tramwaje

W San Francisco kursują charakterystyczne tramwaje liniowe, które w przeciwieństwie do tradycyjnych systemów nie są zasilane prądem z sieci trakcyjnej, lecz liną ukrytą pod górną płaszczyzną jezdni. Przejażdżka “cable cars” po stromych ulicach jest oczywiście punktem obowiązkowym wizyty w San Francisco.

Wieżowce

Punktem charakterystycznym dla amerykańskich metropolii są oczywiście ogromne wieżowce, których we Frisco także nie brakuje. W mieście znajduje się ponad 60 budynków o wysokości powyżej 100 metrów. Najwyższy jest Transamerica Pyramid – 260-metrowy drapacz chmur w kształcie ostrosłupa.

Chinatown

Chinatown w San Francisco to największa i najstarsza chińska dzielnica w Ameryce Północnej. Powstała w 1848 roku i choć to nadal Ameryka, można się w niej poczuć jak na kontynencie azjatyckim. Warto odwiedzić to miejsce, gdyż to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w san Francisco.

Written by Karol