SANDAŁY TURYSTYCZNE

Sport

Sandały raczej nie kojarzą się z turystyką górską, często ludzie widząc taki ubiór na nogach pukają się z politowaniem w głowę.

Jednak jest to stereotyp, z którym należy walczyć, bowiem o ile zwykłe sandałki są pierwszym krokiem do zwichnięcia kostki w trudniejszym terenie, to nie można już tego powiedzieć o profesjonalnych sandałach turystycznych. Pozornie nie różnią się wiele wizualnie od swoich “cywilnych” odmian, co może mylić wielu krytykujących.

Bezdyskusyjnie są to najbardziej wygodne i komfortowe buty jakie można ubrać w gorące lato (są bardzo lekkie i przewiewne). Trudno się dziwić, że powstała ich “górska odmiana” bowiem nie ma lepszego typu obuwia na piesze wycieczki niż sandały turystyczne. Oczywiście sprawdzą się równie dobrze w mieście, jak i na plaży.

Specjalne sandały trekkingowe zapewniają zarówno wygodę, jak i bezpieczeństwo po przez odpowiednią przyczepność i amortyzację podczas wielogodzinnego chodzenia. Wszystko to w połączeniu z bardzo dobrym dopasowaniem do stopy przekłada się na ograniczenie do minimum ryzyka urazów (kostki, stopy). Jak widzisz nie ma konieczności ubierania tradycyjnych traperów, w których Twoja stopa będzie “gotować się we własnym pocie”.

Najpopularniejsze marki produkujące sandały turystyczne, po które warto sięgnąć:

– SOURCE

Sandały tej marki charakteryzują się najwyższą jakością materiałów, są trwałe i niezwykle komfortowe. Dodatkowo łatwo utrzymać je w czystości. Oczywiście są też bardzo lekkie, co przekłada się na wrażenie “chodzenia boso”. Warstwa wierzchnia sandałów odpowiada za utrzymanie komfortu cieplnego oraz utrzymanie suchości, środkowa amortyzuje, natomiast dolna część podeszwy jest odporna na szybkie ścieranie. Posiadają niezwykle długą 4 letnią gwarancję – co samo w sobie daje do myślenia. Jedne z głównych technologii wykorzystywanych w produktach tej marki: X Strap ™ Patent – opatentowany sposób mocowania pasków, EXC – specjalna amortyzująca wkładka, A.R.T.™ – specjalna gumowa podeszwa odporna na ścieranie i zapewniająca bardzo dobrą przyczepność.

– KEEN WHISPER

Produkowane przez tą markę sandały charakteryzują się bardzo wysoką jakością i są zaprojektowane w taki sposób, by sprostać stawianym przed nimi wymaganiom w niemalże każdych warunkach. Stosuje się w nich szybkoschnący i bardzo elastyczny system zapinania pasków o dużej możliwości ich regulacji co wpływa wprost na komfort i aspekty użytkowe sandałów. Zastosowanie materiału ÆGIS MICROBE SHIELD® ogranicza rozwój bakterii i grzybów. Natomiast specjalna wkładka EVA ogranicza wibracje podczas wędrówki. Cechą charakterystyczną produktów tej marki jest tzw. “Toe Protection” mający za zadanie ochronę palców przed uszkodzeniem.

– TEVA

Kolejna popularna marka, której sandały są godne polecenia. Doskonale radzą sobie w każdych warunkach (zarówno w terenie, jak i w mieście). Wykonane są z solidnych materiałów, których jakość stoi na wysokim poziomie. Doskonały kompromis między sandałami i ciężkimi butami trekkingowymi. Warto zwrócić uwagę na zastosowane technologie: Microban® Zinc (antybakteryjna i przeciwgrzybiczna warstwa, która nie ściera się oraz nie zmywa), pianka EVA (zapewnia świetną amortyzację podczas wędrówek i jest odporna na odkształcanie się), oraz Traction Rubber® (opatentowana mieszanka gum, z której wykonywana jest podeszwa gwarantująca trwałość oraz wytrzymałość). Oczywiście zastosowane w sandałach turystycznych podeszwy są odpowiednio ukształtowane by uzyskać możliwie wysoki współczynnik przyczepności na mokrych, jak i suchych powierzchniach.

Źródło informacji i zdjęć:

https://adventuresquad.pl/sandaly-turystyczne-c-60.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Sandały

https://pl.wikipedia.org/wiki/Trekking
Źródło informacji i zdjęć:

https://adventuresquad.pl/sandaly-turystyczne-c-60.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Sandały

https://pl.wikipedia.org/wiki/Trekking

Written by Alicja