Serwis klimatyzacji, na co zwrócić uwagę?

Motoryzacja

Układ klimatyzacji najlepiej serwisować raz do roku. Dzięki temu wnętrze samochodu będzie przyjemnie chłodne, a nie niebezpieczne dla zdrowia. Eksperci obsługi serwisowej zalecają wykonywanie serwisu i konserwacji raczej w chłodne dni niż w upały.

Od czyszczenia po wymianę części eksploatacyjnych

Po zakupie auta, w którym nie znamy historii serwisowej układu klimatyzacji, należy przede wszystkim wykonać nie nabijanie klimatyzacji, a jej dezynfekcję, czyli odgrzybianie. Odgrzybianie można wykonać metodą ozonowania, wykonywaną przy użyciu specjalnej wytwornicy lub
skorzystać z odgrzybiania chemicznego, polegającego na wpuszczeniu specjalnego aseptycznego środka dezynfekującego do parownika.

Czyszczenie układu ma na celu usunięcie szkodliwych drobnoustrojów, które niekorzystnie wpływają na zdrowie. Jeżeli w aucie pojawiają się problemy z chłodzeniem, należy sprawdzić przede wszystkim szczelność układu. Użytkownik klimatyzacji samochodowej powinien mieć także na uwadze wymianę filtra-osuszacza, którą należy powtarzać co dwa lata, oraz czyszczenie skraplacza. Sercem układu klimatyzacji jest sprężarka. To ona jest odpowiedzialna za tłoczenie czynnika chłodzącego. W przypadku awarii tego elementu, klimatyzacja nie będzie chłodziła wnętrza auta. Najczęstsze problemy związane ze sprężarką to awarie uszczelnień i łożysk.

Regularny serwis to podstawa zdrowia i komfortu

Najdogodniejszy czas na obsługę serwisową układu klimatyzacji to wczesna wiosna. Kompleksowy przegląd klimatyzacji w nowych samochodach najlepiej wykonywać co dwa lata. W starszych samochodach klimatyzację należy serwisować raz w roku. Z pewnością przegląd układu
klimatyzacji należy przeprowadzić także w tych autach, w których klimatyzacja nie była włączana jesienią i zimą.

Przegląd polega zwykle na wymianie filtra pyłkowego oraz uzupełnieniu czynnika chłodzącego. Dzięki wymianie klimatyzacja będzie przyjemnie schładzać wnętrze samochodu, nie stwarzając ryzyka ani nieprzyjemnego zapachu. Systematyczne wykonywanie przeglądu klimatyzacji zmniejszy koszty związane z ewentualną naprawą układu. O ile cena za serwis klimatyzacji w samochodzie wynosi ok. 250 zł, o tyle naprawa np. uszkodzonych tłoków i korpusu sprężarki wraz z płukaniem klimatyzacji i wymianą koniecznych elementów może sięgać nawet 3000 zł.

Written by Alicja