Skóra wrażliwa – czym jest, jak sobie z nią radzić?

Zdrowie Uroda

Statystycznie rzecz biorąc nie jest dobrze. Aż jedna na dwie osoby ma skórę wrażliwą! I to niezależnie od tego, czy ma cerę suchą, tłustą czy mieszaną. Jest to więc powszechna przypadłość, która może przytrafić się każdej z nas. Czym jest i jak sobie z nią radzić?

Swędzi, piecze, mrowi

Problem stosunkowo łatwo rozpoznać (choć z jednym wyjątkiem, o czym za chwilę). Kiedy na szyi, dekolcie czy twarzy pojawiają się pieczenie i mrowienie, a także szczypanie i ściąganie, możemy podejrzewać, że to właśnie skóra wrażliwa. Gdy do tego pod wpływem wiatru czy mrozu pokażą się zaczerwienienia, możemy być niemal pewne.

Dlaczego niemal?

Ponieważ tego rodzaju objawy występują także w przypadku alergii. To właśnie ten jeden wyjątek, o którym nie można nie wspomnieć. Po czym rozpoznać, czy mamy do czynienia z alergią czy skórą wrażliwą?

Odpowiedzią jest czas. Przy skórze wrażliwej reakcja na substancje szkodliwe pojawia się niemal natychmiast. Kiedy ktoś ma alergię, czasami mijają nawet 72 godziny zanim pojawią się zmiany na skórze.

Może być gorzej…

Tak, jak w przypadku alergii, także wtedy, gdy mowa o skórze wrażliwej nie można lekceważyć objawów. Z prostej przyczyny. Brak reakcji może prowadzić do pojawienia się atopowego zapalenia skóry, którego pozbyć można się jedynie podejmując leczenie dermatologiczne.

Kosmetyki, stres i jedzenie

Pytanie, które może się w tym momencie pojawić, brzmi: dlaczego skóra wrażliwa jest problemem dla tak wielu osób? Z czego się bierze?

Odpowiedzią jesteśmy my sami. Nieodpowiednia pielęgnacja i sposób odżywiania się to jeden z podstawowych powodów. Kolejny – złe warunki życia, zanieczyszczenie środowiska, konserwanty w produktach spożywczych czy brak świeżego powietrza. Swoje robią stres i przepracowanie.

Szczególnie narażone są te kobiety, które korzystają z detergentów i kosmetyków z dużą ilością chemii, a także piją sporo alkoholu i palą papierosy. Ryzyko rośnie wśród osób o jasnej karnacji.

Które kosmetyki trzeba wyrzucić?

W większości przypadków nie jest na szczęście za późno na zmiany. Pierwsze, co można zrobić, to wyeliminować wszystkie te kosmetyki, które szkodzą.

Na liście do wyrzucenia powinny znaleźć się więc produkty zawierające alkohol i barwniki, konserwanty i substancje zapachowe. Lepiej pozbyć się także kosmetyków zawierających wysoko stężoną witaminę C oraz retinol. Należy unikać twardej czy chlorowanej wody, nie myć twarzy żelem i mydłem. W odstawkę powinny iść także gruboziarniste i enzymatyczne peelingi.

Czym to wszystko zastąpić? Najlepiej sięgnąć po kosmetyki hipoalergiczne lub naturalne. Warto stosować produkty zawierające kwas hialuronowy, chitosan czy oligoelementy. Dobrze sprawdzają się olejki z bergamoty czy różany. Ogólnie – kosmetyki nawilżające.

Zamiast typowych kosmetyków do demakijażu dobrze jest stosować mleczka kosmetyczne. Ważne, żeby preparaty charakteryzowały się neutralnym pH. Ponieważ wykorzystywanie gorącej wody jest niewskazane, podobnie jak mydeł czy żeli, należy zastąpić je preparatami myjącymi.

Lepsze jedzenie, zdrowsza skóra

Nie bez znaczenia jest także zmiana sposobu odżywiania się. Dobrym pomysłem jest zwiększenie ilości wypijanej wody. Minimum dzienne powinno wynosić 1,5 litra. O czym jeszcze pamiętać?

Z diety dobrze jest wyeliminować napoje gazowane i wysokosłodzone. Także potrawy ostre nie są polecane. Z drugiej strony nie należy bać się tłuszczy. To one odpowiadają za transport witamin.

Zmienić tryb życia

Ostatnim elementem planu walki z wrażliwą skórą powinna być zmiana trybu życia. To nie takie proste. Warto redukować stres, przebywać więcej na świeżym powietrzu i prowadzić aktywny tryb życia. W czasach, gdy w zamkniętych pomieszczeniach biurowców spędzamy po 10 i więcej godzin dziennie takie podejście może być problematyczne. Tyle, że bez niego szybko dojdziemy do ściany – w miejsce wrażliwej skóry pojawi się jej atopowe zapalenie.

 

Współpraca:
Publikację stworzono we współpracy z zespołem apteki Cefarm24.
Written by Karol