Smaczna pizza. Rodzaje ciast. Pizza wegetariańska, a pizza zwykła

Gotowanie

Pizza uważana jest za jedną z najpopularniejszych potraw kuchni włoskiej na całym świecie. Składa się ona z ciasta drożdżowego w formie “placka” posmarowanego sosem pomidorowym i pokrytym serem mozzarella oraz ziołami (inne dodatki są uzależnione od indywidualnych smaków).

 


 

Współcześnie niemal każdy uwielbia pizzę, której odmian jest niczym liści na drzewie: od klasycznych z salami, szynką po owoce morza i oliwki – generalnie każdy znajdzie coś dla siebie. Trochę inaczej wygląda sprawa z ciastem. Najczęściej spotykanym podziałem ciasta na pizzę jest: klasyczne (grube) bądź cienkie. Obie odmiany mają rzeszę sympatyków i trudno się im dziwić, bowiem dobrze przygotowana pizza zawsze będzie zdumiewała smakiem.

– cienkie ciasto – jedno z najczęściej wybieranych przez armatorów pizzy bowiem nie zapycha i pozwala delektować sie smakiem przez dłuższy czas. Kolejną zaletą jest łatwe uzyskanie chrupkości, bez której trudno wyobrazić sobie prawdziwą pizzę. Warto podkreślić, że oryginalna włoska pizza ma wręcz lekko przypalone ranty (których się nie je).

– grube ciasto – idealny wybór dla osób uwielbiających delikatny smak i będących bardzo głodnych. Trudno zaprzeczyć, że pizzą na grubym cieście najemy się szybciej niż tą na cienkim. Oczywiście jeśli osoba przygotowująca pizzę posiada solidne podstawy i umiejętności, to nic nie stoi na przeszkodzie by uzyskać chrupką strukturę.

Pizza wegetariańska – o co chodzi?

Trochę więcej niedomówień pojawia się w przypadku rozróżnienia pizzy “zwykłej” i wegetariańskiej. Jak wiadomo klasyczna pizza nie posiada żadnych większych ograniczeń co do zastosowanych elementów do wypieku ciasta, czy dodatków jakie będą położone na jej wierzchu. Natomiast w przypadku pizzy wegetariańskiej już tak łatwo nie jest. Wegetarianie wykluczają bowiem ze swojej diety jakiekolwiek produkty pochodzenia zwierzęcego, a w szczególności pochodzących z uboju (a więc dodatki takie jak salami bądź szynka nie mają prawa pojawić się na takiej pizzy). Generalnie pizza tego typu nie może posiadać w składzie żadnego mięsa , a najlepiej żadnych produktów odzwierzęcych (oczywiście nie jest to tak skrajne podejście do odżywiania, jakim charakteryzują się weganie).

Źródło:

Pizzeria Wesoła Stara MIłosna – pizzaklimat.pl

Pizza – wikipedia.pl

Źródło zdjęcia: wikipedia.pl

Written by Alicja