Soczewki, a suchość oczu

Zdrowie Uroda

Soczewki kontaktowe stanowią wygodniejszą alternatywę dla okularów. Nie mają wpływu na dotychczasowy wygląd, nie ograniczają aktywnego trybu życia. W wielu jednak przypadkach „kontakty” mogą powodować zwiększoną suchość oczu. Efekt? Niechęć do soczewek i zamiana ich na okulary. Wcale jednak nie musi tak być – wystarczy wybrać szkła kontaktowe nowej generacji.

Nowoczesne soczewki kontaktowe, na przykład soczewki Biofinity, wyróżniają się ulepszonymi parametrami, które decydują o komforcie noszenia „kontaktów”. Zwiększona tlenoprzepuszczalność oraz zwilżenie to czynniki, dzięki którym suchość oczu zostanie zredukowana do minimum.

Skąd się bierze suchość oczu?

Suchość oczu tylko z pozoru jest dolegliwością niegroźną. W rzeczywistości może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń rogówki i spojówki.

Suchość oczu wynika z niedostatecznej produkcji łez lub nieprawidłowości w składzie łez. Przedłużający się problem może skutkować przewlekłym zapaleniem spojówek lub rogówki.

Przyczyn takiego stanu może być kilka:

  • wiek – wraz z wiekiem dochodzi do zmniejszenia produkcji łez,
  • przyjmowanie niektórych leków – w przypadku leczenia nadciśnienia, cukrzycy, alergii,
  • częste stosowanie preparatów do oczu zawierających konserwanty.

Niekiedy noszenie nieodpowiednio dopasowanych soczewek kontaktowych może być przyczyną nadmiernego wysuszenia oczu.

Do typowych objawów suchego oka zaliczyć można:

  • okresowe przymglenie widzenia,
  • ból oka,
  • szybkie męczenie się oczu,
  • uczucie pieczenia,
  • światłowstręt,
  • wrażenie ciała obcego pod powieką.

Wyżej wymienione objawy bardzo często nasilają się pod wpływem wielu czynników. Wśród najważniejszych wymienić można niekorzystne warunki otoczenia, a więc przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych lub nadmiernie ogrzewanych (wówczas panuje w nich suche powietrze), ekspozycja na słońce i wiatr, przebywanie w zadymionych pomieszczeniach lub z jarzeniowym oświetleniem.

Nasilenie objawów dotyczy również sytuacji, w których mruganie odbywa się bardzo rzadko. Ma to miejsce między innymi podczas czytania książek, wpatrywania się w ekran telewizora czy monitora. Wówczas częstotliwość mrugania jest znacznie mniejsza, efektem czego dochodzi do zmniejszonego wydzielania łez.
 

Odpowiednie soczewki na suchość oczu

Chociaż noszenie soczewek kontaktowych może nasilać suchość oczu, wcale tak być nie musi. Grunt to wybrać odpowiednie „kontakty” – takie, które charakteryzują się jeszcze lepszymi parametrami dostosowanymi do potrzeb osób zmagających się z tą dolegliwością.

Na przykład soczewki Biofinity bazują na unikalnej technologii Aquaform® Comfort Science, co pozwoliło zastosować naturalnie wodolubny materiał minimalizujący wysychanie. Powierzchnia soczewki przez długi czas jest odpowiednio nawilżona, dzięki czemu problem suchości oka właściwie nie istnieje.   

Z kolei soczewki Acuvue Oasys charakteryzują się wysoką tlenoprzepuszczalnością wynoszącą 147 jednostek. Pozwala to na uniknięcie obrzęku rogówki.

Borykając się z problemem suchości oczu, warto skonsultować się z okulistą. Specjalista pomoże wybrać takie soczewki kontaktowe, które nie będą nasilały przykrych objawów i pozwolą wyeliminować wszelkie uciążliwe symptomy.

Written by Alicja