Telewizory 4k – czym się wyróżniają?

Co się kryje pod określeniem 4k? Telewizory tego typu gwarantują większą rozdzielczość niż Full HD. W praktyce oznacza to, że na mniejszej przestrzeni znajduje się więcej pikseli, a to oczywiście przekłada się na jakość obrazu, a przede wszystkim – wyrazistość szczegółów.

Więcej pikseli – większe wrażenie

Obecnie standardową rozdzielczością w telewizorach jest Full HD wynosząca 1920×1080, zaś w odbiornikach 4k zastosowano rozdzielczość 3840×2160. Jeśli chcielibyśmy porównać te dwie wartości, to na tym samym panelu 4k w odniesieniu do Full HD znajduje się czterokrotnie więcej (stąd nazwa) pikseli. A jakie zalety ma to rozwiązanie? Z pewnością poprawia ono jakość obrazu, a także wyrazistość szczegółu. Ekran z taką rozdzielczością na pewno zadowoli więc fotografów, ale nie tylko. Większa gęstość pikseli pozwala na oglądanie obrazu z mniejszej odległości bez jednoczesnego wrażenia siatki, dlatego oglądając na takim ekranie film z tej samej odległości co w przypadku odbiorników Full HD, zwiększamy komfort oglądania. Telewizory tego typu mają zazwyczaj duże ekrany, liczące 55”, ale ze względu na technologię 4k nie będzie to problemem nawet w małych pomieszczeniach – oglądający może siedzieć nawet w niewielkiej odległości od ekranu i nie dostrzeże pikseli. Nie można też zapominać, że tego typu odbiorniki charakteryzują się również dużym nasyceniem barw, co także wpływa jakość obrazu.

Cyfrowa przyszłość telewizji

Jednym z głównych zarzutów przeciwko telewizorom z rozdzielczością 4k było to, że mało jest dostępnych materiałów przystosowanych do oglądania w takiej właśnie rozdzielczości. Argument ten jednak przestaje mieć powoli rację bytu. Technologia 4k to przyszłość cyfrowego obrazu, stosuje się ją m.in. w telewizorach LG i u innych producentów, którym zależy na wysokiej jakości obrazie. Dlatego też obecnie coraz więcej nowo powstających filmów przystosowanych jest do oglądania w takiej właśnie rozdzielczości. A to nie jedyny rodzaj rozrywki, jakiej możemy się oddawać dzięki wspomnianym odbiornikom – na rynku pojawiły się gry na PC, które w tak wysokiej rozdzielczości sprawiają niesamowite wrażenie.

Podsumowanie

Telewizor to często zakup na lata, dlatego warto wybrać taki, który posłuży nam przez długi czas. Czy zakup telewizora 4k się opłaca? Z pewnością tak. Duży ekran o wysokiej rozdzielczości dostarczy rozrywki i będzie cieszył magią kina. Sprawdzi się też w niewielkich salonach, gdzie odbiornik Full HD nie byłby zadowalający ze względu na widoczna strukturę siatki. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że skorzystają niego fotografowie, dla których ogromne znaczenie ma wyrazistość szczegółów, a także zapaleni gracze. 

Written by Karol