Ustawianie zbieżności kół przy samochodzie

Motoryzacja

Odpowiednie ustawienie kół jest czynnością konieczną, ponieważ gwarantuje bezpieczeństwo na drodze. Poza tym ma wpływ na mniejsze zużycie naszych opon.


 

Aby odpowiednio ustawić geometrię kół należy zwrócić uwagę na takie elementy jak zbieżność kół, ich pochylenie, kąt pochylenia osi sworznia zwrotnicy. Ustawienie geometrii powinno odbywać się po każdej naprawie samochodu. Szczególnie po wymianie amortyzatorów, wahaczy czy też drążków kierowniczych. Brak ustawienia zbieżności kół kończy się dla wielu kierowców szybszym zużyciem opon.

Do głównych przyczyn związanych z powstawaniem złej geometrii kół zalicza się stan naszych dróg, a więc dziury i wypukłości, które w nich powstają. Powodują one zapadanie się kół i ich uszkodzenie. Ustawienie geometrii nie jest aż tak kosztowne. Waha się w przedziale 200zł wzwyż za wszystkie koła. Do przeprowadzenia geometrii kół niezbędnym sprzętem jest komputerowy przyrząd, który je ustawia. Mierzy on parametry takie jak zbieżność połówkową oraz całkowitą, pochylenie kół, kąty wyprzedzenia i pochylenia sworzni zwrotnicy. Oprócz tego bada nierównoległość osi kół oraz maksymalny ich skręt. Ponadto różnice kątów, pozostawiane przez nie ślady i przecięcie osi. Jest to doskonałe i proste w użyciu urządzenie, które sprawdzi się w każdym warsztacie.

Jeśli prowadzimy własny warsztat warto zaopatrzyć się również w zestaw uchwytów, które są nieodłącznym elementem urządzeń służących geometrii kół. Dla osób, które posiadają mniejszy budżet polecamy sprzęty przewodowe, które są niezbędne zarówno do pomiaru jak i regulacji kół. Dzięki ścisłemu połączeniu z komputerem zapewnia on bezawaryjną pracę. Pomiar możliwy jest dzięki przewodzeniu wiązek podczerwieni. Nadaje się do wszystkich marek samochodów. W skład wyposażenia wchodzą uchwyty, obrotnice, blokada kierownicy, monitor i komputer, kable, blokada hamulca oraz drukarka.

Warsztaty powinny się także zaopatrzyć w podnośnik, który ułatwia geometrię kół oraz tzw. podgrzewacz, za pomocą którego łatwiej jest odkręcić śrubki. Na rynku znajduje się wiele sprzętów pomagających ustawić geometrię kół, dlatego warto zapoznania się z opiniami różnych użytkowników.

Źródło:

Zbieżność kół samochodowych – https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbieżność_kół

Ustawienie zbieżności kół, PMCar Warszawa – http://pmcar.pl

Written by Alicja