Wrastające paznokcie, to bolesny problem

Zdrowie Uroda

Wrastające paznokcie to dolegliwość, która uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Statystyki wskazują, że z problemem tym boryka się nawet 75 % społeczeństwa na całym świecie. Opuchlizna i towarzyszący jej ból to pierwsze objawy dolegliwości, jaką są wrastające paznokcie.

wrastające paznokcie

Przyczyn wrastających paznokci należy doszukiwać się między innymi w nieprawidłowym obuwiu. Zbyt wąskie czubki butów powodują ściskanie palców, co zwykle doprowadza do zniekształcenia paznokci. Inną przyczyną są wrodzone deformacje oraz wady postawy, zwyrodnienia stawów, płaskostopie.

Wrastające paznokcie mają tendencje do nawracania, bowiem osoby leczące się „na własną rękę” – poprzez wycinanie wrastającego paznokcia. By uniknąć problemów, warto jednak zgłosić się do profesjonalisty. W przeciwieństwie do metod stosowanych jeszcze kilkanaście lat temu, usuwanie problemu wrastających paznokci nie jest już tak bolesne. Najprostszą metodą jest umieszczenie pod płytkę paznokcia miękkiego tamponiku z waty, nasączonego maścią o działaniu przeciwzapalnym. W niektórych przypadkach koniecznością jest założenie specjalnej klamry. W poważniejszych stanach nie obejdzie się bez interwencji chirurgicznej. Jedną z możliwości – gdy dolegliwość znajduje się w fazie początkowej –  jest wycięcie otworku na szczycie wypukłości płytki. Gdy wrastanie paznokcia jest w stadium zaawansowanym, wówczas usuwa się wąskie pasmo paznokcia od strony wrastania i zakłada się szwy.

Written by Karol