WYBÓR RADIA DO SAMOCHODU

Motoryzacja

Nagłośnienie w samochodzie jest jedną z najważniejszych instalacji w każdym samochodzie, oczywiście pod kątem samego komfortu podróży. Niestety wybór dobrego radia samochodowego często schodzi na dalszy plan w momencie zakupu głośników dobrej klasy – co jednak jest błędem bowiem świetne nagłośnienie w połączeniu z beznadziejnym odtwarzaczem nie przyniesie pożądanego efektu.

Współcześnie funkcjonalność radia nie kończy się na odtwarzaniu muzyki, a może pełnić (w zależności od typu) rolę nawigacji samochodowej, łączyć się z telefonem poprzez Bluetooth i służyć jako zestaw głośnomówiący w trakcie rozmów w czasie jazdy.

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ PODCZAS WYBORU RADIA SAMOCHODOWEGO?

– montaż

Radia standardowe mają relatywnie niewielkie rozmiary i łączą się z instalacją w samochodzie złączem 1 DIN (pasują do kieszeni o wymiarach 51816cm). Jeżeli oryginalny otwór jest większy, to należy zaopatrzyć się w specjalną ramkę. Jednak istnieją także radia “2 DIN”, których funkcjonalność nie ogranicza się do podstawowych funkcji i może pełnić nawet rolę centrum multimedialnego w danym samochodzie. Posiadają zwykle duży dotykowy wyświetlacz, na którym można odtwarzać płyty DVD (filmy itd.) oraz pełnić funkcję nawigacji samochodowej GPS.

– zastosowane podświetlenie oraz wyświetlacz

Wygląd radia ma olbrzymie znaczenie dla zdecydowanej większości kierowców i właśnie dlatego wybierane są zazwyczaj pod kątem dominującej kolorystyki w samochodzie. Podświetlenie radia może być bowiem różnorakie: czerwone, białe, niebieskie, zielone, niebieskie itd.. Podobnie wygląda kwestia wyświetlacza bowiem może być zastosowany różny typ czcionek, których nie można zmienić w przypadku prostszych modeli.

– możliwość odtwarzania plików muzycznych

Oczywiście chodzi o klasyczny format płyt audio CD/DVD, ale także ciągle popularny format mp3, co w dzisiejszych czasach wydaje się koniecznością. W takiej formie zapisywane są także audiobooki, a nie tylko muzyka.

– moc generowania na wyjściu

Jest to jeden z podstawowych parametrów na jaki musisz zwrócić uwagę podczas wyboru radia do swojego samochodu – musi być on bowiem odpowiednio dobrany do zamontowanej w nim instalacji. Zwykle spotyka się oznaczenia “4x20W lub 4x50W” co oznacza: 4 -liczba głośników, 20W/50W – maksymalna moc wyskalowana w watach. Idealną sytuacją jest by moc Twoich głośników była przynajmniej trochę wyższa niż maksymalna moc wyjściowa w wybranym odtwarzaczu. Generalnie im wyższa moc radia, tym może grać ono głośniej.

– ilość i rodzaje złączy, wyjść/wejść

Chodzi w tym przypadku, np.: o złącze USB, gniazdo AUX, wyjście do podłączenia subwoofera/wzmacniacza, czy nawet bluetooth. Wszystko to wpływa wprost na możliwość rozbudowy nagłośnienia samochodu i warunkuje komfort użytkowy.

– możliwość regulacji parametrów generowanego dźwięku

Możliwość dopasowania słuchanego dźwięku do swoich preferencji, jest bardzo pożądaną funkcjonalnością z prostego powodu – każdy chce słuchać muzyki w ciut innej barwie itd. Warto zatem zwrócić uwagę czy wybrane radio umożliwia regulację balansu (głośność tylnych i przednich głośników), podbijanie basów oraz equaliser z fabrycznymi ustawieniami, dobranymi pod określony gatunek muzyki (POP, JAZZ, ROCK itd.).

– zdejmowany panel oraz zabezpieczenia radia przed wibracjami

Zdejmowany panel oczywiście dotyczy w głównej mierze radia typu 1 DIN (zabierając go z sobą ogranicza się ryzyko włamania do samochodu celem jego kradzieży). Natomiast odpowiednie wytłumienie drgań wpływa wprost na komfort i jakość odtwarzanej muzyki. Na nierównościach słabe radio, po prostu nie będzie w stanie utrzymać płynności odtwarzania płyty CD/DVD.

Źródło:

1. wikipedia.org

2. eautoradio.pl

Written by Alicja