Wygodnie i lekko w mieście – rowery elektryczne

Sport

Popularność rowerów elektrycznych przerosła w minionym roku najśmielsze oczekiwania wszystkich zainteresowanych branżą kolarską. Choć przepisy narzucają spore ograniczenia na ich producentów, ludzie nie zrażają się do pomysłu. Wręcz przeciwnie – coraz więcej osób widzi w rowerach elektrycznych sposób na wygodną i lekką jazdę w mieście. Co sprawia, że rowery elektryczne stają się coraz częstszym widokiem na ulicach? Kto tak naprawdę najlepiej korzysta z ich zalet i dlaczego „elektryczny” wcale nie oznacza „dla leniwych”?

Rowery elektryczne – technologia plus wysiłek

Owszem, bazą roweru elektrycznego jest zamontowany silnik napędzający jednoślad. Nie ma on jednak w żaden sposób wpływu na to, czy w ogóle się poruszasz. Dlaczego? Silniki elektryczne w rowerach montowane są tak, by pedałowanie było w dalszym ciągu konieczne. Jest to jeden z wymogów prawnych, dzięki któremu Twój rower nie staje się pojazdem wymagającym rejestracji i ubezpieczenia. Co więcej, według prawa rower taki nie może rozpędzić się dzięki napędowi do prędkości większej niż 25 kilometrów na godzinę. Co to oznacza w praktyce? Jeśli przekroczysz wskazany limit, silnik najzwyczajniej przestanie Ci pomagać, a rower będzie poruszał się wyłącznie siłą Twoich mięśni. To nie brzmi jak rozwiązanie dla leniwych, prawda? Jednocześnie, nie jest to zadanie zanadto męczące.

Jazda na rowerze elektrycznym jest więc więcej niż wskazana dla osób, które z przyczyn zdrowotnych nie są w stanie pokonywać długich tras samodzielnie. Nawet osoby starsze ucieszą się z takiego rozwiązania technologicznego w swoich rowerach!

Szereg zalet rowerów elektrycznych

Wiele osób uważa, że rowery elektryczne to rozwiązanie dla leniwych – teorię tę udało nam się już obalić. Co jednak z komfortem i łatwością jazdy, które tak głośno i wyraźnie promują ich producenci? Rowery elektryczne faktycznie pozwalają poruszać się wygodnie i lekko. Przy niewielkim nakładzie siły możesz poruszać się ze stałą prędkością po mieście. Przekraczanie wartości ograniczającej silnik jest w terenach zabudowanych i tak raczej niewykonalne, nie musisz więc zanadto przejmować się nim podczas jazdy. Co dostajesz w zamian za przerzucenie się na rower elektryczny? Płynność poruszania się, nieprzerywaną zmęczeniem mięśni czy brakiem siły. Możesz też poruszać się na rowerze bez ryzyka nadmiernego pocenia się, gdyż wkładany w jazdę wysiłek jest naprawdę minimalny. Co więcej, uzyskanie i utrzymanie maksymalnej prędkości nie jest trudne, dzięki czemu poruszasz się na rowerze szybciej, niż zwykle, skracając czas dojazdu w wybrane miejsce.

rowery elektryczne

Kolejny atut? Rower elektryczny możesz zmontować i rozmontować zupełnie samodzielnie! Nie da się ukryć, iż silnik stanowi dodatkowe obciążenie roweru, a jego ładowanie może być uciążliwe – każdemu choć raz zdarzy się o nim zapomnieć, przez co rower zostanie niepotrzebnie obciążony w najmniej oczekiwanym momencie. Są jednak specjalne silniki, które nie są na stałe wmontowane w strukturę roweru – ich montażu możesz dokonać na własną rękę, a demontaż jest równie łatwy i pozwala na wykorzystywanie roweru dokładnie tak, jak potrzebujesz – z napędem po mieście, bez napędu na dłuższe, treningowe przejażdżki.

Miejskie rowery elektryczne

Na montaż silników rowerowych decydują się dziś nie tylko osoby starsze, ale i młodsze, które wykorzystują rower jako główny środek komunikacji. Za trendem poszły również miejskie wypożyczalnie rowerów, które dziś udostępniają w niektórych miastach rowery elektryczne. Są one doskonałym i niezawodnym sposobem na zwiedzanie najpiękniejszych miejsc oraz poruszanie się po uliczkach dla osób, które nie chcą spędzać czasu w zatłoczonych autobusach. Miejska wypożyczalnia rowerów to dobry sposób na przetestowanie jazdy z silnikiem, co może w ogólnym rozrachunku ułatwić Ci podjęcie decyzji o zakupie roweru elektrycznego na własny użytek.

Pamiętaj – jazda na rowerze elektrycznym jest naprawdę lekka i wygodna. To idealny sprzęt do poruszania się po mieście, dzięki któremu zapomnisz czym są korki, autobusowe tłumy i zmęczenie spowodowane codziennym pedałowaniem do pracy. Skorzystaj z dobrodziejstw, jakie oferuje dzisiejszy rozwój technologiczny. Przerzuć się na rower elektryczny i ciesz się wiatrem we włosach bez większego wysiłku.

Written by Alicja