Wymagania związane z posiadaniem magazynu

Nieruchomości

Wiele przedsiębiorstw nie inwestuje we własne obiekty wychodząc ze słusznego założenia, że powierzchnię wynajętą z myślą o biurze zawsze można zamienić na inną, położoną w lepszej lokalizacji, z lepszym dojazdem czy też po prostu tańszą. Nieco bardziej skomplikowana sytuacja jest związana z powierzchnią przeznaczoną do składowania materiałów i produktów, jednak także w tym zakresie można znaleźć halę czy magazyn, spełniające bardzo zróżnicowane oczekiwania najemców.

 

 

Najpopularniejsze lokalizacje

Do niedawna komercyjne nieruchomości taniały wraz z przekroczeniem granicy miasta. Im bliżej ścisłego centrum, tym wyższe ceny i większy problem z powierzchnią do wynajęcia w kontekście załadunku, przeładunku czy tradycyjnego składowania półproduktów. Obecnie, magazyny do wynajęcia w Warszawie ulokowane są w bardzo korzystnych lokalizacjach. Największą popularnością cieszą się hale po byłych zakładach – na Pradze Północ i pograniczu Targówka będą to magazyny, które do niedawna należały do Fabryki Samochodów Osobowych, z kolei na terenie Woli udostępniane są kolejne budynki, w których jeszcze kilkanaście lat temu obecne były firmy produkujące żywność, chemię gospodarczą czy podzespoły elektroniczne. Bardzo często są to obiekty bardzo dobrze skomunikowane, nie tyle z centrum miasta, ile z drogami ekspresowymi i obwodnicami, umożliwiającymi szybki dojazd do wybranego miejsca spoza miasta.

Na co zwracać uwagę przy wynajmie magazynu

Oprócz dogodnej dla dostawców i odbiorców lokalizacji magazynu warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych aspektów. Oczywiście dla najemcy najważniejsza będzie cena najmu – aktualnie w Warszawie można znaleźć halę z przeznaczeniem na magazyn czy gotowy magazyn nawet za mniej niż 10 zł netto za metr kwadratowy. Takie obiekty powinny być obiektami strzeżonymi, zabezpieczonymi dodatkowo przed pożarem czy dostępem gryzoni. Wielkość i wysokość magazynu powinny być dostosowane do rodzaju prowadzonej działalności, przy czym wynajmowane hale powinny mieć wysokość przynajmniej 5 metrów. Ważny jest również dojazd do magazynu na terenie posesji. Wskazane jest, aby na takim terenie znajdował się plac manewrowy oraz parking, na który mogą wjeżdżać także duże samochody typu TIR.

Niektóre magazyny za niewielką dopłatą mogą być obsługiwane przez zewnętrzne firmy w zakresie załadunku, przeładunku czy gospodarki magazynowej z wystawianiem dokumentacji włącznie. Taka działalność zwykle jest prowadzona przez całą dobę.

Written by Alicja